kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Zažijte zen skotské divočiny a kupte si tamní hrad

Zažijte zen skotské divočiny a kupte si tamní hrad

Skotsko
Foto: Pixabay
Je libo středověký hrad, rozlehlé sídlo na ostrově nebo luxusní rezidenci v georgiánském stylu? Skotský rezidenční trh tato nevšední přání vyplní. Jenom je třeba mít kus štěstí, protože v zemi dvakrát destilované whisky dnes kvůli převisu poptávky vítězí ti, kdo dají na rychlá rozhodnutí.

Když si letos odborníci z britského realitního srovnávače GetAgent dělali průzkum, která místa ve Skotsku jsou aktuálně nejžádanější, došli k zajímavému zjištění. Místo tradičních destinací typu Edinburgh nebo Glasgow se v Top 10 objevily malé, takřka venkovské obce ležící v relativně dostupné vzdálenosti od obou zmíněných měst.

Například na první příčku se vyšplhal Uddingston v hrabství South Lanarkshire, známý jako sídlo turisty hojně navštěvované továrny Tunnock na výrobu čajových sušenek a karamelových vaflí. Další v pořadí se umístila města Falkirk s nejstarším skotským kinem Hippodrome postaveným ve stylu art deco a Clydebank s historickou tradicí stavby lodí. V první desítce nechybělo ani malebné Dumfries, známé jako rodné město sira J. M. Barrieho, autora slavné pohádky Peter Pan, nebo univerzitní St Andrews, v jehož kouzlu se snoubí kultura, historie i požitek z golfových hřišť a procházek v okolí písčitých pláží.

Tento úprk z velkoměst má podle autorů výzkumu jednoduché vysvětlení – na svědomí ho má především pandemie a s ní spojená proměna pracovního stylu, který se dnes stále více odehrává v on-line prostředí, tedy přesněji na home office.

Ostatně během posledních dvou let se také – nijak překvapivě – zvýšil zájem ze strany cizinců. „Nejžádanější města v našem žebříčku nabízejí lidem díky své venkovské povaze pomalejší, uvolněnější styl života. V současnosti jsou velice poptávány domy. Ty se často udají, jakmile se umístí na trh, a někdy dokonce ještě předtím,“ komentuje situaci ředitel společnosti GetAgent, Colby Short.

Venkov vládne realitám

Zmíněný trend platí víceméně celostátně. Přestože přehřátý skotský trh vlivem inflace, rostoucích nákladů na energie i úrokových měr prudce brzdí, nedostatek dostupných rezidencí drží ceny stále vysoko. „Počet zájemců o nemovitosti v naší kanceláři v Edinburghu je na šedesáti procentech předpandemické úrovně, ale nabídka nového bydlení je pouze na dvaceti. Lidé musí nabízet více, aby si získali vyhlédnutou nemovitost, což zvyšuje úroveň cen,“ říká John Boyle, ředitel výzkumu a strategie edinburské realitní společnosti Rettie & Co.

Průměrná cena domu ve Skotsku podle prosincových údajů z katastrů nemovitostí činí 194 900 liber, což je v přepočtu 5,4 milionu korun. V průměru se ceny za posledních dvanáct měsíců zvýšily o 8,5 procenta, jen meziměsíčně přitom poskočily o 1,1 procenta. V celé zemi nicméně existuje značný cenový rozptyl v rozmezí od 127 tisíc liber (v přepočtu 3,5 milionu korun) v Inverclyde až po 335 200 liber (9,3 milionu korun) v hlavním městě Edinburghu.

A přestože se opasky na realitním trhu jako takovém spíše utahují, o venkov je stále velký zájem. Poptávka po venkovských nemovitostech a panstvích je podle analytiků ze skotské divize společnosti Knight Frank přímo robustní. Velké venkovské domy se ve středním Skotsku prodávají za zhruba milion až 1,5 milionu liber (27,8 až 41,7 milionu korun), přičemž panství včetně hradů se cenově pohybují mezi 1,5 milionem až 20 miliony liber (41,7 až 555 milionů korun).

Právě historické trofejní nemovitosti v centrální části země jsou v hledáčku zahraničních kupců, ať z USA, kontinentální Evropy nebo Asie. I ti ale mají své oblíbence. Třeba kupci ze Středního východu a Asie se podle Griersona Dunlopa z edinburské právní společnosti Turcan Connell zajímají hlavně o venkovské nemovitosti, Holanďané a Francouzi kupují raději panství, zatímco Skandinávci lesní hospodářství. Pro Američany je velkým lákadlem golf.

Nabídka naslepo

Samotná nákupní procedura je nekomplikovaná a prostá jakýchkoli omezení pro cizince, ačkoli se již vedou diskuze o omezení množství pozemků, které si právě zahraniční zákazník může pořídit. Pravidla a terminologie se ovšem značně liší od toho, co je ve zbytku Británie zvykem. Většina domů se totiž ve Skotsku prodává pomocí tzv. slepého nabídkového systému, kdy prodejce stanoví minimální požadovanou cenu a potenciální kupci předkládají prostřednictvím svých právníků zapečetěné nabídky. Kupci přitom mohou udělit svým právním zástupcům plnou moc, díky čemuž nemusí být přítomni dokončení prodeje.

Co se týče daňových povinností, neexistuje pro skotské a zahraniční kupující rozdíl. Skotská progresivní daň z koupě pozemků a budov s nejvyšší sazbou dvanáct procent se vztahuje na všechny nákupy nemovitostí a pozemků nad 145 000 liber, daň z kapitálových výnosů má pak maximální sazbu 28 procent. Odměna pro zprostředkovatele prodeje se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty z ceny nemovitosti, neobvyklých však není ani 0,75 procenta.

Hradní pevnost jako luxusní hotel u golfových hřišť

Velkolepá dobová rezidence, jejíž kořeny sahají až do 15. století a která se nachází v královské čtvrti historického města Dornoch, je ideální pro ty, kdo hledají výhodnou obchodní příležitost nebo stylový rodinný dům. To vše v blízkosti skotského pobřeží a vynikajících golfových hřišť. Hrad je v současné době provozován jako hotel s 22 ložnicemi a místně vyhlášenou restaurací. Nový majitel může pomocí obnovy stavebního povolení rozšířit počet pokojů o dalších deset. Součástí rezidence, která si zachovala historický ráz s množstvím původních prvků, jako jsou odhalené kamenné zdi, kamenné sloupy, dřevěné trámy, působivé krby nebo pokoje obložené dřevem, je obezděná zahrada s řadou teras a míst k sezení. Hrad se aktuálně prodává za cenu 69,6 milionu korun.

Autor: Andrea Votrubová

Galerie

Foto: Rightmove, Pixabay

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky