kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Aukce 85: Jarní dražba mistrů v Galerii Kodl

Aukce 85: Jarní dražba mistrů v Galerii Kodl

Zdroj/foto: Archiv galerie
Do 29. května probíhá v prostorech Galerie Kodl předaukční výstava děl určených k dražbě. Zakončena bude aukcí na pražském Žofíně v neděli 30. května. Zájemci budou mít příležitost dražit také online na aukčním portálu Artslimit. V jarní aukční nabídce zaujímá významné místo kolekce umění 19. století, která svou kvalitou i rozmanitostí potěší každého obdivovatele umění.

Nechybí v ní zástupci takzvané Generace Národního divadla, jimž sekundují další významní figuralisté v čele s Antonínem Machkem, Petrem Maixnerem a Maxmiliánem Pirnerem. Výsadní pozici má krajinomalba v podání Adolfa Chwaly, Václava Kroupy či Julia Mařáka, žáků Haushoferovy školy a navazujícího ateliéru Julia Mařáka, zastoupeného díly Antonína Slavíčka, František Kavána či Aloise Kalvody. K vidění a následné koupi budou také reprezentativní díla na současném trhu vysoce ceněných solitérů Oldřicha Blažíčka, Beneše Knüpfera, Luďka Marolda, Jana Preislera, Maxe Švabinského a Jakuba Schikanedera, který zde vyniká výjimečnou prací ze svého vrcholného období s názvem Loučení na břehu mořském. České autory v jarním výběru doplňují renomovaní francouzští a ruští malíři – jmenovitě jsou to Albert Maria Lebourg, Jules Jacques Veyrassat a Filipp Andrejevič Maljavin.

3x Toyen, ale také Kupka, Filla a Muzika

Vskutku vzácnými obrazy je v připravované aukci prezentováno 20. století. Kolekci lze pomyslně otevřít ranou malbou Františka Kupky Koupání z roku 1904 s vyvolávací cenou devatenáct milionů korun. Hned třemi díly je zastoupená Toyen, jejíž plátno Jarmark představuje pozoruhodnou ukázku autorčina přechodu od avantgardních forem k artificialismu. Nejdražším obrazem aukce je pozdější a vyzrálejší práce téže umělkyně s názvem Noční slavnost (Ohňostroj), která odráží malířčinu ohromující progresivnost a její experiment se strukturální malbou a technikou drip painting. Vyvolávací cena činí dvacet milionů korun. Třetím dílem Toyen je velmi vzácná kresba z cyklu Schovej se, válko!, která se řadí mezi nejzásadnější umělecké reflexe válečných zkušeností v českém prostředí. Skutečně jedinečný je raný olej Emila Filly Láhev vína a talíř jablek. Naprosto unikátní práce Františka Muziky Torso I je vysoce reprezentativní ukázkou malířovy meziválečné tvorby.  Aukční kolekci doplňují Jan Zrzavý, Josef Čapek, Rudolf Kremlička, Otakar Kubín, Antonín Procházka nebo Václav Špála. Velkolepým plátnem Zahrada I z počátku 30. let je zastoupen i Jan Bauch.

Zdroj/foto: Archiv galerie

Živá současnost

Současná výtvarná scéna, a to jak v tuzemském, tak světovém kontextu, je v aukční kolekci reprezentována více než bohatě. Představuje se celá řada zvučných jmen napříč generacemi i výtvarnými médii. Sběratelé a zájemci tak v kolekci naleznou vedle ikonických spots Damiena Hirsta i výjimečnou grafiku Gerharda Richtera s názvem Plot. Mezi velikány současného světového umění se zajisté může řadit i Theodor Pištěk, který je zastoupen opakovaně vystavovaným plátnem Rozmluva s Hawkingem 1b. Z ateliéru Jaroslava Róny pochází plastika Zlatá žirafa, jejíž mnohonásobně větší předobraz zdobí veřejný prostor na pražském Pankráci. V posledních letech na trhu s uměním stále více oblíbená hyperrealistická tvorba Zdenky Reinerové je zde zhmotněna v obraze Živá voda. Sběratelsky zajímavé je i plátno Jana Pištěka Překrývání I. Mladší střední generace autorů je zastoupena díly Ondřeje Basjuka, Martina Krajce, Jakuba Špaňhela a Karla Štědrého.

Zdroj/foto: Archiv galerie

Autor: Terezie Kaslová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky