kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Svoboda & Williams Pražský realitní trh se pozvolna vrací do normálu, výjimkou jsou trofejní nemovitosti

Svoboda & Williams Pražský realitní trh se pozvolna vrací do normálu, výjimkou jsou trofejní nemovitosti

Boom realitního sektoru a naprostý převis poptávky nad nabídkou je podle všeho za námi, trh se v posledních dvou kvartálech racionalizuje a lze předpokládat, že tento trend s opatřeními centrální banky směřující na zpřísnění podmínek poskytování hypoték bude pokračovat. To je hlavní zjištění studie realitní společnosti Svoboda & Williams, která zkoumala situaci na pražském trhu, především v segmentu prémiových nemovitostí.

Z bydlení a jeho cen se stalo téma, které v posledních měsících ovládlo českou společnost. Odborníci se předháněli v odhalování příčin, média přinášela statistiky, kdo všechno si nemůže dovolit bydlet, politici vymýšleli řešení. A trh se na danou situaci adaptoval bez ohledu na všechno jmenované. Podle zjištění Svoboda & Williams měl hype posledních měsíců na trhu realit několik reálných dopadů. Především se značně zkrátila průměrná doba realitní transakce. Zatímco dříve zájemci zkoumali každý detail nemovitosti, nyní se pod tlakem ceny a nervozity pramenící z tlaku zástupu dalších zájemců začaly drobné vady přehlížet a tlačilo se především na rychlé uzavření transakce. Podle dat Svoboda & Williams tak průměrná délka transakce (počítaná od umístění nabídky na prodejní web až po uzavření kupní smlouvy, pozn.red.) zkrátila z 250 dní v roce 2015 na dnešních 84. Podobným způsobem, z 82 dní na 49 se snížila i doba hledání nájemce. Vysoké ceny a jejich medializace zároveň pobídli řadu eventuálních prodejců k testování trhu (byť s nadsazenými cenami), čímž navýšili nabídku, spekulace části kupujících na možné zpomalení ekonomiky a oddálení koupě pak částečně utlumili poptávku, což v posledních měsících znamenalo zchlazení rozpáleného růstu cen nemovitostí.

Velké změny na trhu nájmů

Jedinou výjimkou všeobecného zklidňování na trhu nemovitostí pak byla kategorie takzvaně trofejních nemovitostí. Prostorově velkorysé byty v luxusně zrenovovaných nemovitostech na špičkových adresách metropole, jakými jsou Staré město, Ořechovka nebo Hanspaulka, jsou dlouhodobě nedostatkovým zbožím a nesaturovaná poptávka se tedy jen minimálně podřizuje zákonitostem ekonomických cyklů. Specifickou proměnou podle studie realitní společnosti Svoboda & Williams prochází i trh s nájmy. Nájmy se v době vysokých cen bytů stávají pro řadu Čechů – přes celonárodní preferenci vlastnického bydlení – prakticky jedinou možností jak bydlet v hlavním městě a tento segment tak aktuálně registruje rostoucí zájem. A ruku v ruce s ním rostou i ceny a zájem investorů. Možná poněkud překvapujícím poznatkem na poli nájemního bydlení především v prémiovém segmentu je rostoucí podíl domácích nájemníků. Tento segment je totiž dlouhodobě doménou expatů, především v podobě zahraničních top manažerů pracujících v nadnárodních společnostech. V posledních letech – opět pravděpodobně způsoben růstem cen nemovitostí – se stále více zájemců o nájemní bydlení rekrutuje i mezi domácími zákazníky a ti tak pozvolna dorovnávají náskok cizinců.

Flexibilní reakce developerů

Na obnovený zájem o nájemní bydlení reagují i rezidenční developeři, kteří stále častěji plánují a realizují svoje stavby se záměrem nechat si alespoň část bytů ve svém majetku a poskytovat je k dlouhodobému pronájmu. Tímto směrem se naposledy vydal třeba projekt Royal Triangle ve Střešovicích, podobně jsou na tom bytový dům Grafická na Smíchově nebo vinohradský projekt Krkonošská 14. Pozvolna rostoucí nabídka tak ve střednědobém horizontu slibuje rozvolnit tlak na ceny a stabilizovat trh po dlouhém sprintu. To ostatně bude podle studie Svoboda & Williams v následujících měsících zřejmě hlavním trendem realitního trhu v hlavním městě jako celku. 

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky