kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Sausade u Atlantiku

Sausade u Atlantiku

Říká se, že Češi a Portugalci jsou si v lecčems podobní. Třeba v tom, že oba národy milují jídlo, zábavu a svorně podporují i rivalitu svých velkých měst. Pořídit si druhý domov u Atlantiku tak pro Čecha s nadsázkou znamená cítit se na zdejších slunečných plážích jako doma.

V lesku slovutných destinací, jako je španělská Costa del Sol nebo francouzský Cote d’Azur se Portugalsko zdánlivě ztrácí. Ve skutečnosti tu však najdete stejně luxusní nemovitosti za třetinové či poloviční ceny. Podobně lákavé jsou pro cizince, kteří se v jižanské zemi rozhlížejí po druhém domově, i nízké životní náklady, výhodné daně či skvělá dostupnost v rámci Evropy. 

Portugalsko si zkrátka zamilujete, stejně jako jeho srdečné a občas melancholické obyvatele, jež svou typickou, nostalgií podbarvenou náladu popisují slovem “sausade”. Stran prodeje realit stojí nicméně nohama na zemi, což pochopíte hned, jak si prostudujete nabídku zdejších lokalit. 

Od nejdražšího Lisabonu, jenž v posledních letech zhusta přitahuje startupy i technologické giganty jako Google, Uber a Mercedes, přes přímořskou destinaci Silver Coast, která je alternativou populárního Algerve, o němž ještě bude řeč, až po oblíbenou surfařskou oblast Cascais. Ta kromě blízkosti Lisabonu dostupného za 40 minut vlakem nabízí expatům pohodlí a pomalé tempo malého města na pobřeží.  

Podpora investorů

Nutno dodat, že pandemie, která Portugalsko na jaře odřízla od zbytku světa, neměla na realitní trh větší vliv. “Ceny nemovitostí totiž v březnu podle průzkumů vzrostly meziročně o 12 procent, přičemž nejvýše se držely v tradičních baštách zahraničních kupců – hlavním městě Lisabonu a prázdninové oblasti Algerve,” říká Peter Yusufi, generální manažer Czech Republic Sotheby’s Int. Realty. Evidentně tak pokračuje rostoucí trend z roku 2015, kdy se země vzpamatovala z krize let 2008 a 2009 a následného pádu realitních cen. 

Takovému vývoji ostatně vláda pomáhá hned několika programy, které zavedla v době recese na podporu zahraničních investorů. Mezi nimi vyniká “Golden Visa”, jenž uděluje status rezidenta lidem ze zemí mimo EU výměnou za realitní investici v hodnotě nejméně 500 tisíc eur. Ti, kdo kupují prázdninové byty v Algerve, jež jsou spíš než výhodnou inveticí životním stylem, však nebývají jeho typickými příjemci.

Pro ty je určen program NHR, jenž dosud nabízel desetileté osvobození od daně z příjmu ze zdrojů v zahraničí, včetně důchodu. Za podmínky, že žadatelé stráví alespoň polovinu roku v Portugalsku. Od letošního jara se sice tato nulová daň zvedla na deset procent, i tak je však nepravděpodobné, že by reforma odradila ty, kteří v zemi mořeplavců touží strávit svůj důchod. 

Notabene poté, co se v Algerve, oblasti luxusních golfových letovisek, bělostných pláží, čerstvých plodů moře a divukrásné přírody otevřou hned tři projekty zahraničních značek. Například letos na jaře zahájila globální hotelová síť Wyndham Hotels & Resorts provoz pobočky své luxusní značky Wyndham Grand v letovisku Quinta de Lago, kde se dají servisované apartmány pořídit od 450 tisíc eur.

Dále na západ, v městečku Albufeira vznikají pod značkou W Residences prázdninové byty, které jsou k mání od 555 tisíc eur za jednotku s jednou ložnicí. Tříložnicové pak začínají na ceně 1,465 milionu eur. 

Další zajímavý projekt se otevře v roce 2022 v letovisku Ombria, jež se nachází ve vnitrozemí ve vzdálenosti 20 kilometrů od pobřeží a kde si budoucí rezidenti mohou kromě golfu užít i pěší turistiku nebo jízdu na kole. A to celkem stylově – značkové rezidence z hotelové skupiny Viceroy tu totiž koupí od 360 tisíc eur. 

Snadno a rychle

Samotný proces koupě je pak v Portugalsku jednoduchý. Nejprve je třeba získat daňové číslo (Numero de Contribuinte), které vydá místní daňový úřad nebo je zájemci přiděleno při otevření místního bankovního účtu. Jakmile prodejci učiní nabídku, s níž protistrana souhlasí, podepíše za přítomnosti notáře kupní smlouvu. Poté zaplatí zálohu ve výši 10 až 30 procent a daň z převodu nemovitosti, jejíž výše je odvislá od ceny nemovitosti. Posledním krokem je podpis dokumentu Escritura Publica de Compra e Venda (Listina o koupi a prodeji) a zápis v katastru.

Galerie

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky