kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Jak baseballový fenomén dorazil do Brna

Jak baseballový fenomén dorazil do Brna

baseball
Foto: Petr Coufal
Ve Spojených státech je baseball součástí tamní historie i kultury. I proto si v zámoří vysloužil přídomek „národní kratochvíle“. Svou historii už má také u nás a moravská metropole je jeho nejvýznamnější součástí.

Baseball přitom nepatří mezi nesledovanější sporty v České republice. Přece jen za minulého režimu jakožto americký sport nebyl komunistickými funkcionáři příliš podporován. Ale i tak dokázal postupně růst a jeho úroveň i hráčská základna se každým rokem zvětšuje. Velkou zásluhu na tom má zejména Brno, jehož kluby tomuto sportu dlouhodobě dominují a patří mezi nejlepší.

Přitom v osmdesátých letech to byla Praha, která dominovala domácím soutěžím, a její týmy se střídaly v ziscích mistrovských titulů. Jenže vše se změnilo po něžné revoluci. Hned první sezona po převratu přinesla první titul do Brna, když se z prvenství radovala Technika Brno. Tehdy asi jen málokdo tušil, že nejbližší mimobrněnský vítěz Extraligy, jak se postupem času česká nejvyšší soutěž přejmenovala, přijde až v sezoně 2015. Od roku 1990 nebyl některý z brněnských baseballových týmů ve finále soutěže pouze jednou.

baseball
Foto: Petr Coufal

Zmiňovaná Technika sice započala dominanci brněnských týmů v Extralize, když se radovala z titulu v letech 1990 až 1994, jenže to byl jiný brněnský klub, který dokázal ovládnout český baseball na dlouhá léta. V roce 1994 se totiž poprvé v nejvyšší soutěži objevili Draci a zrodila se rivalita, která táhla brněnský baseball nahoru.

Soupeření Techniky a Draků můžeme přirovnat k fotbalové rivalitě mezi Spartou a Slavií. Právě touha porazit svého největšího rivala hnala oba kluby dopředu a posouvala tím kupředu i celý český baseball. Jako zásadní krok se ale ukázal příchod amerického trenéra Geoffa Samuelse do Draků. Ten sice byl předběžně domluvený s Technikou, ale Draci, kteří právě postoupili z druhé nejvyšší soutěže, jej dokázali přesvědčit, aby se přidal k nim. Důležité bylo, že Samuels nezůstal s klubem pouze jeden rok a obě strany se domluvily na dlouhodobější spolupráci.

„Ze začátku jsme v Extralize hodně prohrávali, protože jsem se musel zbavit starších hráčů a hráli jsme s mladými. Ale rychle jsme se zvedali a na konci jsem cítil, že jsme nejlepší. Bohužel nám o jediný zápas uteklo play-off. Tehdy jsem slíbil já Igorovi, že když mi dá šanci i příští rok, že ligu vyhrajeme,“ vzpomínal po letech v jednom z rozhovorů americký hráč a trenér. A přesně to se také stalo. V sezoně 1995 poprvé vyhráli Extraligu Draci a následujících šestnáct let se kromě nich z titulu neradoval nikdo jiný.

baseball
Foto: Petr Coufal

Navíc Draci dokázali produkovat tolik kvalitních hráčů, že díky tomu v Brně vznikaly další nové kluby jen proto, aby tito hráči měli kde hrát. Zářným příkladem je celek Brněnská kola, který byl vlastně B-týmem Draků. Ten v roce 1996 vyhrál druhou nejvyšší soutěž a zajistil si postup do Extraligy. Tam ale nemohly působit dva týmy se stejným názvem, tak se Dračí rezerva přejmenovala. V Extralize sice vydržela pouze rok, ale posléze část hráčů z Draků odešla, aby založila další klub, MZLU Brno. Ten se postupem času spojil s mládežnickým klubem Hroši Brno, za jehož vznikem stál další bývalý hráč Draků Tomáš Ovesný. Brněnská rivalita se tak opět o něco víc rozrostla. Zejména od roku 2010, kdy do Extraligy postoupili i Hroši.

Po dlouhodobé dominanci v Extralize začala být Drakům česká nejvyšší soutěž poněkud malá a s dalšími kluby z Evropy založili novou Evropskou ligu. Tu hned v prvním roce také dokázali vyhrát. Bohužel soutěž, kterou si kluby spravovaly samy, neměla na růžích ustláno a chybějící podpora Evropské baseballové konfederace a mnohých funkcionářů zahraničních svazů nakonec vedla po roce k jejímu zániku. Brno se tak ale na jeden rok dostalo na vrchol baseballu v Evropě.

V posledních letech již kluby z dalších měst dokázaly výkonnostně na ty brněnské dotáhnout. V osmičlenné Extralize má i tak Brno jako jediné město hned tři kluby a dva z nich mají reálnou šanci bojovat o titul. Důležité je, že kluby dokážou i nadále rozvíjet své zázemí a tréninkové prostory pro své hráče. To dává naději, že Brno bude hrát prim v baseballu i v dalších letech.

Autor: Ján Jabrocký

Galerie

Foto: Petr Coufal

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky