kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Miroslav Šváb z AVANTU: Investiční fond je pro developery vstupenkou do vyšší finanční ligy

Miroslav Šváb z AVANTU: Investiční fond je pro developery vstupenkou do vyšší finanční ligy

Miroslav Šváb
Foto: AVANT
„V Brně a okolí je mnoho úspěšných podnikatelů. Díky investičnímu fondu získávají zdroje pro velmi dynamický rozvoj svého byznysu,“ říká Miroslav Šváb, ředitel Správy majetku a vedoucí pobočky Brno v investiční společnosti AVANT. V rozhovoru pro PREMIUM BRNO mimo jiné vysvětluje, na jaké projekty se investiční fondy, které AVANT IS v Brně spravuje, zaměřují a jakou v tom hrají roli studenti a bohatí klienti.

Nakolik je brněnský developersko-realitní trh zajímavý pro investiční společnost?

Samotný magistrát hodnotí město Brno jako moderní, dynamické a rychle se rozvíjející centrum průmyslu, obchodu, vědy, informačních technologií, výzkumu a inovací s podnikatelskými inkubátory a centry excelentní vědy. Jde o univerzitní město s kvalitním podnikatelským prostředím a vysokou kvalitou života. S tím souhlasím. Brno je také druhým největším městem v zemi a ve Forbesu mu dali přezdívku moravské, nebo dokonce středoevropské Silicon Valley. To vyjadřuje potenciál, který osobně v Brně a širším okolí vnímám. Hodně se zde investuje do výzkumu, a to ovlivňuje širší podnikatelské prostředí.  

V čem je v rozvoji Brna z developerského hlediska investiční společnost nepostradatelná? Jaká je její role?

V Brně jsou zajímavé společnosti, kterým mohou služby AVANT IS pomoci akcelerovat jejich růst a úspěšnost. Developeři a správci výnosových nemovitostí jsou jednou ze skupin podnikatelů, kteří naše služby využívají. Stavíme a spravujeme podnikatelům investiční fondy, které jim pomáhají dále rozvinout jejich podnikání, jejich podnikatelskou myšlenku. Umožňujeme jim tak získávat finanční zdroje od více investorů a v násobně větších objemech, než které by sami dokázali získat, a to v souladu s legislativním rámcem. Díky tomu podnikatelé dokážou realizovat více projektů, a dosahovat tak větších objemů majetku, dosáhnou na více bankovních úvěrů, a celkově proto dynamicky akcelerují své podnikání. To jsou naše přínosy.

Vysvětlil byste možnosti financování podrobněji? 

Setkávám se s podnikateli, kteří začali jako OSVČ a s růstem jejich podnikatelského úspěchu rozvinuli své podnikání přes své první s. r. o. třeba do skupiny firem s různou právní formou. V době svého růstu pro své financování využívali nejprve peníze své rodiny a od kamarádů, později se naučili financovat prostřednictvím svých dodavatelů, získali své privátních investory a vedle bankovních úvěrů začali získávat prostředky emisemi dluhopisů. U developerských projektů samozřejmě získávají zdroje také od svých zákazníků. Tyto zdroje financování mají své limity. Investiční fond pro ně znamená vstupenku do vyšší finanční ligy. Díky investičnímu fondu získávají zdroje pro velmi dynamický rozvoj svého byznysu. Na druhé straně jsou nově v oblasti regulovaného byznysu, a tedy musí plnit legislativní požadavky a respektovat pravidla nastavená regulátorem trhu. Možnost získat výrazně vyšší objem finančních prostředků je pro ně silný motivátor fond mít.

My jsme tu od toho, abychom jim zajistili plnění regulatorních požadavků, a oni semohli  tak plně věnovat rozvoji svého podnikání a využívat všechny výhody investičního fondu. Díky našim zkušenostem a mezioborovému přesahu umíme také poradit a pomoci s dalším zaměřením rozvoje podnikání i s řešením různých požadavků a situací.

Investiční fond
Foto: Archiv

Vaše investiční společnost je už několik let lídrem trhu. Jak se vám konkrétně v Brně vede?

V Brně a okolí je mnoho úspěšných podnikatelů. Právě kvůli tomuto potenciálu AVANT IS v září před třemi lety v Brně otevřel svoji pobočku. Chtěli jsme být místním podnikatelům blíže. Stejně jako AVANT na celém trhu, tak i v Brně dynamicky rosteme – z původních dvou lidí jsme se rozrostli na devět a do konce roku se k nám připojí ještě další specialisté. Tím chci nepřímo ukázat na to, že zájem o investiční fondy je, že máme podnikatelům co nabídnout a máme i v Brně připraven zkušený tým. Někteří z developerů, kteří v Brně i díky naší podpoře vyrostli, se již zaměřují i na projekty mimo Brno.

Dělá mi radost, když vidím, že například developerský fond během naší tříleté spolupráce na brněnské pobočce vyroste z šedesáti milionů korun objemu majetku na současných 1,6 miliardy a jeho zakladatel, z původní myšlenky mít investiční fond pouze jako doplněk svého byznysu, z tohoto fondu udělá jádro svého podnikatelského ekosystému.

Brněnský developersko-realitní trh však má podle slov mnoha developerů a realitních makléřů také své problémy. Často se diskutuje například starý územní plán. Jak velký problém je to z vašeho hlediska?

Ano, tento trh má svá omezení, ale přináší i skvělé příležitosti, které stálý převis poptávky umožňuje vytěžit. Naši klienti, tedy developeři, kterým jsme postavili investiční fondy, umí takové příležitosti najít a my jim pomáháme je realizovat. Jednak tím, že jim postavíme legální nástroj pro získávání zdrojů od vlastních investorů, o který se jim po legislativní stránce postaráme tak, aby dobře fungoval. A jednak tím, že jim přímo pomůžeme se získáváním zdrojů od investorů prostřednictvím sítě partnerských investičních zprostředkovatelů. Samozřejmě někteří ocení poskytnutí a sdílení mezioborového know-how, které jsem zmínil výše, nebo obchodních kontaktů.

Jak fungují fondy, které spravujete, a na co se zaměřují?

Některé vytěžují příležitosti v oblasti startovních bytů pro mladé rodiny a lidi po vysoké škole, protože Brno je město studentů. To znamená, že přestavují staré bytové domy s předimenzovanými byty na domy s malometrážními moderními byty. Jde o skvělou a zajímavou strategii, která kupujícím umožňuje dosáhnout na vlastní bydlení a která je současně odolná i v případě poklesu realitního trhu, kdy lze v takovém případě podle mne očekávat i dočasný růst poptávky, protože lidé budou měnit větší byty za menší.

Jiné fondy z naší správy se zaměřují na prémiové lokality nebo lokality, které se jimi do budoucna pravděpodobně stanou. V nich staví bytové domy, které získávají různá architektonická ocenění a vyhrávají soutěže. Dokážou oslovit movité lidi, ochotné zaplatit prémii za nadstandardní a krásný byt.

Někteří podnikatelé, hledající zhodnocení svých volných prostředků, například poté, co prodali firmu, skupují od našich developerských fondů celé bytové domy nebo si od nás nechají postavit fondy zaměřené na výnosové nemovitosti.

Jak byste zhodnotil současnou situaci na developersko-realitním trhu?

Jak zaznělo na konferenci Real Estate fórum, brněnský územní plán omezuje výstavbu nových bytů, a umožňuje tak developerům generovat nadstandardní zisky díky vysokému převisu poptávky. To jim současně umožňuje se zaměřovat na vyloučené lokality a staré průmyslové areály, které by kvůli vysokým nákladům jinak nerevitalizovali. Současná situace tak má příznivý vliv na zlepšování kvality vizuální stránky Brna, kdy se například staví nové byty namísto průmyslových objektů, a na zisky developerů. Méně příznivý dopad má na lidi, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení.

Nastolil už uplynulý covidový více než rok a půl budoucí trendy v tomto oboru? 

V současné době developeři zmiňují vysoký růst cen materiálů a stavebních prací, což ovlivní jednotlivé projekty. Bude záležet na tom, nakolik dokážou tento růst promítnout do konečných prodejních cen a udržet svoji ziskovost. Celkový dopad aktuální situace není snadné predikovat, záleží na tom, jak bude reagovat poptávka.

Autor: Ivana Zámečníková

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky