kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Návrat na předcovidové ceny nečekejme, říká ředitel YD Real Estate Lubomír Pecl

Návrat na předcovidové ceny nečekejme, říká ředitel YD Real Estate Lubomír Pecl

Lubomír Pecl
Foto: YD Capital
Ve své práci oceňuje fair play, upřímnost, pokoru a selský rozum. Práce pro něj ale není vše, pečlivě si hlídá rovnováhu mezi byznysem a osobním životem. Na pozici místopředsedy představenstva YD Capital a ředitele společnosti YD Real Estate je Lubomír Pecl klíčovou postavou developmentu celého holdingu. „Zakládáme si na tom, abychom zanechali otisk a práce za námi musí být vidět. To znamená, že nespekulujeme nad pohyby trhu. Svoji hodnotu si chceme skutečně odpracovat. Hlavním claimem skupiny YD je dávat penězům smysl. A jsme přesvědčeni, že tímto způsobem penězům skutečně smysl dáváme,“ říká.

Podle čeho si vybíráte projekty?

Nepouštíme se do každého projektu, který se nám naskytne. V každém projektu musíme vidět něco víc než ekonomický potenciál. Samozřejmě sledujeme potenciál pro naše investory, zároveň se ale díváme na cílovou skupinu, pro kterou je ten který projekt vhodný. Můžeme to demonstrovat na projektu Vilabyty v Bučovicích, který poskytne kvalitní bydlení rodinám s vysokými nároky. Dispozičně a velikostně koncipujeme byty tak, aby se v nich skutečně dalo komfortně žít, ne přebývat na pár metrech čtverečních. Projekt také nabídne velkou míru možností, jak trávit volný čas ve venkovním prostoru – každý byt má terasu, některé dokonce dvě. Standardně dodáme dvě parkovací stání ke každému bytu, protože víme, jak to dnes v rodinách chodí, obzvlášť, když bydlíte za městem.

Specializujete se konkrétně na nějaký segment?

V rámci skupiny YD je to mix, kdy kombinujeme rezidenční development a výnosové nemovitosti. U výnosových nemovitostí se primárně orientujeme na Prahu 1. V rezidenčním developmentu se snažíme být aktivní už od povolovací fáze až po tu realizační.

Přijde vám do budoucna zajímavý některý ze segmentů, které nyní nepokrýváte?

Zatím nejsme příliš aktivní například v logistických parcích, což ale částečně měníme s projektem Cihelny Slavkov. V logistice osobně vidím velký potenciál.

Současná situace na realitním a stavebním trhu není lehká. Jak se vypořádáváte s rostoucími cenami materiálů, nedostatkem pracovní síly nebo zdlouhavými povolovacími procesy?

Dá se říci, že situace v našem oboru nikdy nebyla lehká. Rostoucí ceny materiálů jsou fakt, ať už je za tím cokoli. Ale už nyní vidíme první signály stabilizace, dokonce i poklesu cen některých materiálů. Samozřejmě ale nejsme naivní a nevěříme, že se ceny dostanou na předcovidovou úroveň. S nedostatkem lidí jsme se naštěstí nesetkali, vždycky jsme to zatím byli schopni zvládnout, respektive naši partneři, kteří pro nás stavby realizují. Zdlouhavé povolovací procesy jsou samozřejmě evergreenem českého prostředí. Průměrná délka stavebního řízení se rovná nebo je velmi podobná stavebnímu řízení někde v rovníkové Africe a určitě neodpovídá tomu, co bychom očekávali v takhle vyspělé části Evropy. Zajímavé je, že to v sousedních zemích funguje lépe, rychleji a jednodušeji. My se s tím vlastně vypořádat neumíme a myslím si, že to ani z velké míry nejde. Prostě se s tím naučíte žít a naučíte se tak plánovat projekty. Počítáte s tím, že povolovací proces je na roky a že nikdy nevíte, co na vás kde ve finále vyskočí, jaké další papíry si úředník v které fázi ještě vymyslí.

Takže v tomto případě se jedná výhradně o českou specialitu?

Ano, je to specifické opravdu pro Česko. Ale jsou to samozřejmě podmínky, se kterými hrajeme všichni na tomto trhu, takže věřím, že se k tomu všichni staví podobně a skutečně se s tím nedá dělat nic jiného než se v tom naučit fungovat.

Jak vnímáte nálady a potřeby klientů s měnící se situací na realitním trhu?

Snažíme se v plánování projektu jít s dobou. Velkou roli pro nás hraje zeleň a další kritéria v souladu s trvalou udržitelností, snížení energetické náročnosti a standardy ESG. Velmi podstatné jsou pro nás potřeby cílové skupiny, pro kterou projekt stavíme. Už v povolovací fázi víme, kdo je naší cílovou skupinou v tomto projektu a jaké potřeby zrovna v tomto projektu bude mít. Je potřeba přemýšlet dopředu, myslet na elektromobilitu a další aspekty měnícího se přístupu k životu a na ty být v rámci projektu připraveni.

Má váš klient možnost se nějakým způsobem podílet na projektu, který kupuje?

Ano, klienti mají standardně možnost vybírat různé typy materiálů, zařizovací prvky, úroveň kvality vybavení. Ale nabízíme i proces klientské změny, zákazník si samozřejmě může definovat, co potřebuje.

Jak se díváte na současnou realitní situaci v Brně? Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí a jaký odhadujete vývoj do budoucna?

Jsme samozřejmě zklamaní z toho, že nebyl schválen nový územní plán. Podle mého názoru schválen být měl, ačkoliv na druhou stranu nám to konkrétně u našich projektů v Brně nevadí. Co se týče budoucnosti, tak ta je samozřejmě neschválením nového územního plánu silně ovlivněná, protože se neotevřely nové lokality k výstavbám, což zároveň znamená, že ceny rezidenčních nemovitostí budou pravděpodobně krátkodobě stagnovat, jejich růst ale bude v podstatě neustálý. Kombinace zastaralé územně plánovací dokumentace v celé České republice a zmíněného pomalého povolovacího procesu způsobuje, že dlouhodobě není a nebude uspokojena poptávka po nemovitostech. Ta nezmizela a nezmizí
ani v této době velké nervozity na trzích.

Vyhráli jste první elektronickou dražbu města Brna, v níž jste koupili dva domy v tamní ulici Milady Horákové. Víte už, jak s nimi naložíte?

U každého projektu, do kterého směřujeme energii, máme vždy stanoveno několik variant s ohledem na situaci na trhu, investiční strategii a naplnění cílů společnosti a našich klientů. V momentě, kdy jsme vstupovali do elektronické dražby, měli jsme jasno, jak s domy na ulici Milady Horákové naložíme. Nyní, v průběhu projekčních prací, se nám potvrzuje, že jsme o této akvizici přemýšleli správně. Nejenom že jsme našli vhodnou architektonickou kancelář, se kterou sdílíme společný směr, ale také vedeme velmi konstruktivní diskuzi s brněnskými památkáři o následných krocích. Rádi bychom zachovali důležité prvky budov a současně přispěli k rozvoji celé lokality. Detaily v tuto chvíli ještě nemohu sdělit, ale stavba bude polyfunkční – část bude sloužit pro bydlení a část pro komerční využití.

Které dominantní projekty realizované v Česku nejlépe reprezentují vaše portfolio?

Pokud pod realizované projekty zahrneme i naše výnosové nemovitosti, které vlastníme, tak dominantními projekty jsou určitě naše nemovitosti v Praze 1, konkrétně na Ovocném trhu a Na Poříčí. Na těchto nemovitostech se v současné době věnujeme jejich částečnému redevelopmentu, čímž se snažíme kontinuálně zvyšovat jejich hodnotu. Teď v létě jsme dokončili projekt Residence Zahradní město Bučovice, což je takový komornější projekt bydlení v rodinných domech v Bučovicích, na který naváže projekt Vilabyty Bučovice. Dokončujeme také rezidenci Auerswaldova v širším centru Brna.

Máte nebo připravujete aktivity v zahraničí?

I s ohledem na vzrůstající poptávku po rekreačních nemovitostech jsme se už dříve zaměřili právě tímto směrem. Konkrétně na chorvatském pobřeží nyní připravujeme dva projekty. V řádu několika týdnů zahájíme výstavbu projektu APARTINA, což je butikový apartmánový dům v obci Rtina nedaleko Zadaru. Jedná se o menší projekt s osmi apartmány, které jsou již nyní ve většině rezervované, a to českými klienty. Prakticky přes zátoku od Rtiny, v sousedství národního parku Paklenica ve městě Starigrad, připravujeme rozsáhlý projekt, který nabídne jednak skvělé ubytování v apartmánech a soukromých vilách či hotelu, jednak kvalitní služby gastronomie, SPA a sportu. Chybět nebude ani přístav. Na projektu pracujeme společně s Inspireli Awards, což je mezinárodní vzdělávací soutěž, v rámci které se studenti architektury podílejí na finální podobě celého resortu.

Můžete prozradit další projekty, na nichž pracujete?

Aktuálně pracujeme na několika projektech, které jsou v různém stavu povolovací či projekční fáze – pozemky v Úvalech u Prahy, Tuklatech, v Čeladné nebo již zmíněné domy na ulici Milady Horákové v Brně. Velkou část energie také věnujeme již zmíněnému projektu v chorvatském Starigradu. Tady mohu prozradit, že projekt již má své jméno – Miris Garden. Nyní již vytváříme vizuální identitu a kompletní
strategii komunikace.

Jaký vývoj na realitním trhu očekáváte v krátkodobém či střednědobém výhledu?

V krátkodobém horizontu očekávám určité zpomalení růstu cen, co se týče rezidenčních nemovitostí. To je způsobeno kombinací vysokých úrokových sazeb hypotečních úvěrů, inflací a všeobecnou nervozitou z geopolitických událostí. Očekávám, že se v horizontu jednoho roku situace stabilizuje a bude stanoven
nový normál. Na úroveň před covidem se trh nevrátí, nicméně věřím, že se nám bude všem lépe dýchat, ať už podnikatelům, nebo domácnostem.

Skupina YD Capital: Stabilita v období změn

Před téměř třemi lety vznikla na českém trhu nová finanční skupina pod vedením Pavla Rydzyka. Ten ji po dlouhých letech svého působení ve finančním sektoru založil se společníky, s nimiž sdílel nejen hodnoty, ale hlavně vizi, jak uchopit svět financí lépe a pro všechny. Pod třemi písmeny YDC po dvou letech fungování naleznete pestré spektrum divizí a společností, které s přesahem do různých oborů – financí, technologií, real estate, energetiky a služeb – nabízejí široký záběr působení. Toto přirozené spojení profesionálů, kteří se ve světě financí pohybují už více než deset let, přineslo na trh novou společnost, jež od počátku disponuje tím nejcennějším – bohatými zkušenostmi, mimořádnými odbornými poznatky a hodnotami lidskosti a spolutvůrcovství. „Dáváme penězům smysl.“ Tak zní claim, vize, ale i důvod vzniku celé společnosti. Tomu předcházela dlouholetá spolupráce profesionálů, kteří zastávali totožné hodnoty: férový přístup, ničím neporušitelné gentlemanské dohody, a hlavně transparentní, otevřené jednání a vzájemný dialog jak mezi sebou, tak s klienty a všemi partnery. K těmto hodnotám se připojila společná ‚YDea‘ změnit dosavadní obor financí a zkostnatělé systémy finančních společností. Výsledkem byla společnost zapsaná v obchodním rejstříku jako YD Capital. To, že to bylo to nejlepší rozhodnutí a že se Pavel a jeho společníci vydali správným směrem, dnes potvrzuje dynamický růst celé společnosti s týmem o více než dvě stě padesáti lidech.

Stabilita a bezpečí

Právě těmito dvěma prioritami se společnost důsledně řídí při tvorbě portfolia produktů, jimiž YDC vyniká na poli investování. Investoři mají možnost sami rozhodnout o investování svých prostředků do konkrétních projektů jasným podílem v SPV nebo oproti zástavě na nemovitosti. Klientům jsou samozřejmě k dispozici i klasické možnosti investování, například formou projektových
korporátních dluhopisů.

Důraz na přesah s cílem zanechat otisk

Společnost aktuálně tvoří klíčové divize, pod kterými vznikají nové a nové projekty. Při jejich výběru se YD Capital zaměřuje hlavně na možnosti přesahu působení a na přínos pro své okolí. To se týká všech divizí, avšak nejvýrazněji to lze pozorovat u divize YD Real Estate. Ta své developerské projekty nejen cílí na zhodnocení financí, ale zároveň staví na hodnotných myšlenkách s viditelným přesahem jak ve finančních, tak ve společenských oblastech s ohledem na budoucnost a trvalou udržitelnost. Totéž platí u divize YD Technologies, která se zaměřuje na technologické projekty a start-upy, jež přinášejí skvělé myšlenky v inovacích a zvyšování životního komfortu. Protože zanechat po sobě otisk znamená zlepšit svět na více úrovních než jen hmotnými statky. A to platí pro všechny divize napříč celou skupinou.

Lidský kapitál

Každá společnost stojí na lidech. Proto si YD Capital dává mimořádně záležet na investicích do lidského kapitálu a věnuje pozornost lidem, kteří ji tvoří.

Ydeální investice, které tvoří ydeální svět

Najít dokonalou rovnováhu mezi hmotnými a nehmotnými statky, dbát na lidskou i profesionální stránku a zároveň být nejlepší ve svém oboru je výzvou, v níž, jak je vidět, lze postupně uspět jedině s pokorou a respektem. Vlastnostmi, jež jsou celé skupině YDC vlastní.

Lubomír Pecl

Absolvent Vysokého učení technického v Brně, oboru Podnikové finance a obchod a také oboru Právo na Masarykově univerzitě. V oboru nemovitostí začínal před patnácti lety jako realitní makléř a posléze vedoucí realitní kanceláře Century 21 Subvenio v Brně. Po vypršení licence Century 21 v oboru pokračoval dále, ale zaměřil se hlavně na development a v průběhu doby zdárně realizoval sám nebo v malém týmu několik rezidenčních developerských projektů. V čele divize YD Real Estate stojí od dubna 2020.

Autor: Petr Třešňák

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky