kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Smart Villages & Smart Agriculture: Nejen města, i venkov je chytrý

Smart Villages & Smart Agriculture: Nejen města, i venkov je chytrý

Zdroj/foto: Se souhlasem Smart Villages
Myšlenka chytrých vesnic ‚Smart Villages‘ se do značné míry vyvinula z původního konceptu chytrých měst ‚Smart Cities‘. Oba koncepty totiž využívají příležitosti, které nabízejí nové technologie. Chytré vesnice však nadto kladou důraz na sociální inovace a nápady, které vznikají takzvaně odspoda.

Lidé z venkova si historicky z důvodu omezeného přístupu ke službám museli umět poradit. Vypěstovali, opravili, vyrobili, zorganizovali či si postavili cokoliv bylo potřeba, a to jsou předpoklady, na kterých stojí myšlenka Smart Villages a které kombinuje se soudobými možnostmi inteligentních informačních a komunikačních technologií.

Nové napojení venkova

Právě digitální služby mohou obcím pomoci revitalizovat služby pro své obyvatele a řešit problémy, se kterými se dlouhodobě potýkají. Tyto problémy souvisejí s probíhajícími demografickými změnami, se škrty ve veřejných financích a omezováním veřejných služeb, či velmi aktuálním přechodem na oběhové a nízkouhlíkové hospodářství. Digitální služby zde však nestojí v pozici samospásného řešení, ale spíše v pozici nástroje efektivnější aplikace tradičních venkovských způsobů, jak řešit problémy. Příkladů úspěšné praxe je již celá řada. Daří se řešit například otázky zásobování obyvatel venkova s využitím internetových tržišť, kde jsou zapojeni místní producenti a obchodníci. Efektivní komunikaci obyvatel k otázkám obecního významu mohou významně podpořit aplikace na bázi integrovaných sociálních médií. Takové řešení umožňuje obcím velmi efektivní a transparentní komunikaci a diskusi s obyvateli. Přehledně lze také prezentovat dosažené výsledky práce, či data důležitá pro celou komunitu. Dostupnost zdravotní péče pro obyvatele venkova významně posílí zavedená řešení telemedicíny.

Zdroj/foto: Se souhlasem Smart Villages

Revoluce v zemědělství

Dalším tématem, které je pro venkovské oblasti zcela zásadní, ať již z hlediska získání obživy, pracovních příležitostí, či z pohledu vlivu na životní prostředí, je zemědělství. I toto tradiční odvětví hospodářství je a bude významně ovlivňováno inovacemi a technologiemi, což dalo vzniknout pojmu Smart Agriculture, chytré zemědělství. Pokrok ve vývoji strojů, osiv, zavlažování či hnojiv pomohly již v minulosti zemědělcům postupně zvyšovat výnosy. Nyní zemědělství projde další revolucí, v jejímž jádru budou stát data a konektivita. Vzhledem k potřebě dalšího navýšení výnosů půdy, která musí jít ruku v ruce s její nepoměrně lepší ochranou, dojde, a již dochází, k praktické aplikaci posledních technologických výdobytků. Jsou jimi nejrůznější diagnostické a měřící senzory, využívání vesmírných technologií, pokročilá analytika či umělá inteligence.

Jak Smart Villages, tak Smart Agriculture představují témata, která přináší konkrétní odpovědi na zásadní otázky udržitelného rozvoje. Ten je jedním z dominantních témat řešených aktuálně na národní a Evropské úrovni. V tomto kontextu budou na podporu řešení souvisejících témat uvolněny v dalších letech značné veřejné prostředky.

Autor: Milan Novější

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky