kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » reSITE 2018 poukázal na paradox kreativity a bydlení

reSITE 2018 poukázal na paradox kreativity a bydlení

Červenec se v Praze nesl ve znamení několika významných architektonicko-urbanisticko-developerských akcí, openingů a setkání. Mezi nejvýraznější a nejdůležitější nepochybně patřila každoroční konference reSITE na téma. Ať už jste ji letos stihli nebo nestihli, přinášíme krátké a už vyhlížíme další ročník.

Zatímco jedni označují kreativitu za viníka zvyšujících se nájmů a životních nákladů ve městech, architekti, intelektuálové, lídři měst i developeři, diskutující na pódiu reSITE 2018 ACCOMMODATE, jednohlasně volali po kreativním přístupu k řešení krize s bydlením. „O bydlení nemůžete mluvit izolovaně. Bydlení musí mít milostnou aféru s plánováním,“  řekl Ricky Burdett, profesor z LSE Cities z Londýna. „Potřebujeme kreativní plánovače, aby určili vizi,“ slyšeli jsme od zástupců developmentu a investic. 

Japonský architekt Sou Fujimoto trefně přirovnal roli škol a umění k akupunktuře – při rozvoji měst zasahují nerv, který působí na celé tělo. „Kreativitu si nelze koupit, můžete se pouze snažit ji přiživovat,“ to je poznatek nočního starosty Amsterdamu Mirika Milana. Mexický architekt Michel Rojkind zdůrazňoval, že při každém návrhu a stavbě je třeba myslet na sociální obnovu. „Musíme navrhovat tak, aby se dělo „něco víc,“ a tím může být právě dostupné a inkluzivní místo k životu. Nejinspirativnější příklady experimentování s bydlením a formami soužití představili MINI Living, WeLive a občanská platforma URBZ.

Objevy a setkání na reSITE

reSITE poprvé uspořádal živé diskuse na Live Mic Stagi, kde největší hvězdy konference – Jeanne Gang, Sou Fujimoto, Michel Rojkind, Dara Huang – sdílely v intimním kroužku pozadí své práce a praxe. Na svém velkém plátně reSITE uvedl premiéru dokumentu Elevation z produkce Dezeenu. Režijní debut zakladatele nejvlivnějšího média o designu Marcuse Fairse je objevnou odyseou o tom, jak drony změní život ve městech i jak zásadně promění jejich navrhování, jakmile se stanou stejně samozřejmé jako internet. Fairs poznamenal, že by „architekti měli spolupracovat se softwarovými inženýry stejně nevyhnutelně, jako spolupracují s konstrukčními inženýry.“  Akce naplnila své poslání propojovat různé zájmové skupiny, vytvářet síť vztahů a podmínky k budoucí spolupráci. Přispěly k tomu společenské i doprovodné akce, jako výroční večeře a party v Bokovce, běh s architektem Michlem Rojkindem i neformální setkání v Manifestu, pop-up prostoru reSITE, jehož provoz byl zahájen krátce před konferencí. Konala se také série workshopů, diskusí a procházek z cyklu Ideas Yard projektu Shared Cities: Creative Momentum, díky nimž se Forum Karlín otevřelo veřejnosti a zdarma.

Kdo byl na reSITE?

Letos se na reSITE registrovalo 1120 návštěvníků, z nich bylo 54 procent žen a 46 mužů – výsledek, jemuž napomohla akce Women Make Cities zaměřená na ženy v designu a správě měst. Ačkoli 90 % hostů bylo z Evropy, zbylých 10 % zahrnovalo hosty z Japonska, Hong Kongu, Austrálie, Indie, Puerto Rica, Spojených Států či Mexika. Celkem bylo letos na akci zastoupeno 37 zemí.

Zdroj/foto: Se souhlasem společnosti Penta
Zdroj/foto: Se souhlasem společnosti Penta
Zdroj/foto: Se souhlasem společnosti Penta

Autor: Jitka Krulcová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky