kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Bosco Sodi: Malba jako objekt

Bosco Sodi: Malba jako objekt

Bosco Sodi
Foto: Andrea Avezzu
Mexický autor Bosco Sodi je světově proslulý především svými živými plátny s bohatou barevnou paletou a výjimečnou haptickou kvalitou. Pracuje s čistými přírodními materiály, které se v jedinečném gestu vyjevují na povrchu. Navzdory práci s materií je umělcův přístup konceptuální a spojený s tématy lidské paměti či bohatosti symbolů.

Mexický umělec Bosco Sodi se aktuálně představuje rozsáhlou výstavou v Palazzo Vedrami Grimani, jež je součástí Biennale Arte 2022 v Benátkách. Nádherné prostředí historického paláce vytváří výjimečný kontrast nejen k mocným malbám a objektům, ale také kulturnímu zázemí, ze kterého vzešly. Sodi se primárně zabývá charakterem materiálu a samotným kreativním gestem.

Hned v úvodu výstavy jeho přístup ukazuje dokument, který vznikl během benátského pobytu. Umělec zakryl cenné artefakty, mramorové podlahy a elegantní stěny interiéru, aby mohl živelně roztírat barvy smíchané s pilinami, drtí nebo kusy dřeva po ploše pláten. Emotivní gesto se proměňuje v jednotlivé vrstvy hmoty, které následně zafixuje. Výsledkem je sice malba, která je však jednoznačným trojrozměrným objektem v intenzivním monochromním vyznění. 

Koule a krychle

Námětem výstavy se stalo samotné město, respektive jeho dějiny jako spojnice mezi západním a východním světem. Pod názvem What Goes Around Comes Around se odhaluje historický tok obchodu mezi kontinenty. Současně referuje o vzájemných vlivech mezi evropskými a latinskoamerickými kulturami. V posledních letech se Sodi vedle malířství stále více zaměřuje na medium sochy a objektu ve spojitosti s odkazem mexických tradic. Proto i pro benátský projekt si zvolil pigment karmínové, jenž je přírodním barvivem z vysušených těl hmyzu a které se stalo významným vývozním artiklem Mexika do Evropy. 

Zářivá červeň provází diváka celou instalací po jednotlivých pokojích. V kontrastu k ní Sodi zvolil ještě černou a světle šedou paletu. Vedle masivních maleb, které vznikly přímo v Benátkách, prezentuje také rozsáhlé série objektů, jež jsou pro jeho tvorbu typické.

Tyto rozsáhlé instalace nesou jednoduché tvarosloví, jako jsou koule nebo krychle. Shluky téměř dvou stovek hliněných sfér rozmístěných po podlaze nebo kubusy poskládáné na sebe do výšky doslova okupují životní prostor paláce. Umělec je vytváří ručně a nedokonalost jejich tvaru je unikátní. Stejně jako u maleb je pro Sodiho důležitý proces, kdy míchá materiály a sám objekty opracovává a také vypaluje. Vedle formálního tvarosloví je daleko signifikantnější tok času, náhod a také ztráta kontroly. Elementy, které dominují pochopení umělcovy práce, oscilují kolem témat identity a lidské paměti, stejně jako kulturního odkazu.

Rezidence na pobřeží

Sodiho mezinárodní kariéra je velice bohatá. Vystavoval v řadě renomovaných institucí po celém světě včetně Nasher Sculpture Center, Dallas (2021), The Philips Collection, Washington, D.C. (2021) nebo Royal Society of Sculptors, Londýn, UK (2019). Je zastupován desítkou prestižních galerií.

Je také zakladatelem významné umělecké rezidence Casa Wabi, která se nachází na mexickém pobřeží nedaleko Oaxaca. Sodi vnímá význam umění a kultury napříč staletími nejen pro vlastní tvorbu, ale také jako odkaz, který se pro svoji zemi snaží kultivovat.

What Goes Around Comes Around, Palazzo Vedramin Grimani potrvá do 27. listopadu 2022.

Autor: Lucie Drdová

Galerie

Foto: Andrea Avezzu

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky