kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Festival Open House Praha zve do přes sto běžně nepřístupných budov

Festival Open House Praha zve do přes sto běžně nepřístupných budov

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
Foto: Tomáš Sysel
Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do svého 8. ročníku. Uskuteční se v tradičním květnovém termínu od 16. do 22. května 2022. Festivalový týden přinese celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů.

Od pondělí 16. května mohou návštěvníci zavítat do festivalového infocentra na adrese Železná 492/18, Praha 1-Staré Město a zakoupit si festivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba je po–pá 10–18 a so–ne 9–19 hodin. Celý program je k dispozici na www.openhousepraha.cz/festival-2022/.

„Neuplynul ani celý rok od posledního ročníku festivalu a nás těší, že se po dvou covidových letech, kdy jsme festival byli nuceni organizovat v náhradních termínech, s návštěvníky potkáme v našem oblíbeném, tradičním, jarním květnovém termínu, kdy nás jaro všechny táhne ven a láká za nevšedními zážitky. Návštěvníky festivalu čeká 101 běžně nepřístupných budov, z toho 26 novinek, 57 kulturních památek a bohatý doprovodný program i v souvislosti s výročími některých významných architektů,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Výročí 150 let od narození Jožeho Plečnika

Program festivalu Open House Praha je věnovaný připomínce jubilea narození několika významných architektů působících v českých zemích. Jedním z nich je i slovinský architekt Jože Plečnik, který by v lednu oslavil 150 let od svého narození. Při této příležitosti se budou moci návštěvníci o víkendu podívat nejen do jeho nejslavnější pražské stavby – kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, ale také v doprovodném programu najdou hned několik událostí.

Jože Plečnik je architektem, kterého si přivlastňují nejen Slovinci, ale i Češi. Jeho umění máme spojené s budováním demokratického státu v období První republiky. Možná právě díky svým zkušenostem z Prahy si na mnohé problémy Plečnik do Lublaně přinesl již hotové názory a zanechal v Lublani mistrovská architektonická díla, která vytvářejí rozpoznatelné panorama města a jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Od 16. do 30. května bude na náměstí Jiřího z Poděbrad k vidění výstava Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani, kterou doprovodí ve čtvrtek 19. května od 18.30 hodin přednáška se zajímavými hosty – kurátorkou Plečnikovy stálé expozice lublaňské Národní galerie Anou Porok a profesorem Vladimírem Šlapetou, jedním z největších českých odborníků věnujících se Plečnikově tvorbě. „Hledali jsme dlouho místo pro konání této významné akce a nakonec jsme se rozhodli uspořádat přednášku v auditoriu Collegium Maximum na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Jedním z důvodů je, že prostory navrhl Plečnikův blízký přítel Jan Kotěra. Byl to právě on, kdo Plečnika pozval v roce 1911 do Prahy a otevřel mu cestu ke spolupráci na obnově Pražského Hradu jako sídla nového československého prezidenta,“ doplňuje Andrea Šenkyříková. Vstup na přednášku je zdarma po předchozí registraci. Více informací zde.

Foto: Festival Open House Praha

Koncert v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Na spojení hudby Plečnikových současníků v čele se skladbami Bohuslava Foerstera a působivé architektury jedné z nejvýznamnějších sakrálních památek v Čechách se mohou zájemci těšit ve středu 18. května od 20 hodin. Koncert v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v podání našeho předního komorního tělesa, Stamicova kvarteta, zahájí krátkým úvodním slovem architekt Zdeněk Lukeš. Koncert se uskuteční za laskavé podpory partnera koncertu Římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně Praha-Vinohrady. Více informací k programu večera a nákupu vstupenek najdou zájemci zde.

Diskuze o budoucnosti sportovišť

V úterý 17. května od 18 hodin se v klubovém domě Autoklubu ČR uskuteční panelová diskuze Tužme se! Aneb Praha sportovní, která otevře řadu témat souvisejících s historií a budoucností sportovních staveb. „Zajímat nás budou nejen okolnosti vzniku sportovních staveb, jako byly například sokolovny, ale také se budeme ptát, jak vypadá výstavba nových sportovišť nebo jak lze přizpůsobit staré stavby novým účelům a požadavkům současné doby,“ říká moderátor diskuze Michal Šedivý, který stojí i za výběrem hostů. K sokolské minulosti promluví Kateřina Pohlová, historička a jednatelka Vzdělavatelského odboru České obce sokolské. Současné situaci se bude věnovat Jakub Potůček, historik umění se zaměřením na českou moderní architekturu první poloviny 20. století. Další z panelistek je i Lenka Burgerová, architektka, historička, místostarostka Prahy 7. Vstup na diskuzi je zdarma po předchozí registraci. Kompletní přehled diskutujících hostů i témat najdou zájemci zde.

Foto: Tomáš Sysel

Další doprovodné programy

Nejen panelové diskuze, ale i řadu komentovaných procházek organizátoři připravili v rámci doprovodného programu festivalu – například vycházku po pražských mostech, po areálu Výstaviště Praha, který prochází v současné době velkou proměnou, nebo za sochařským uměním na Zbraslav. O festivalovém víkendu mohou na prohlídky s listy pro malé architekty zavítat i děti. Dům svých snů si pak mohou postavit v otevřené lego dílně umístěné v jedné z otevřených budov – Technologickém centru UMPRUM Mikulandská. Aby byl festival opravdu pro všechny, věnují organizátoři pozornost i návštěvníkům s tělesným, zrakovým a sluchovým postižením, kteří najdou v programu speciální prohlídky vybraných budov. Více o doprovodných programech zde, o programech pro lidi s postižením zde.

Otevřené budovy

O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů ve třinácti městských částech. Mezi letošní novinky patří například libeňská sokolovna a blízký kostel sv. Vojtěcha v Libni, který je jednou z mála sakrálních památek postavenou v secesním stylu na našem území. Úplně poprvé se také zapojí EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, nedaleký klubový dům Autoklubu ČR nebo Palác Adria od architekta Pavla Janáka, jehož 140 let od narození si letos rovněž připomínáme. Poprvé bude také zpřístupněn kubistický dům Diamant nebo bývalý noblesní Hotel Gráf – dnes I. P. Pavlova 5, kde se lidé dostanou až na střešní terasu s nádhernými výhledy na město.

Návštěvníci se také dozví více o připravovaném návrhu revitalizace usedlosti Cibulka nebo o novostavbě studentských kolejí The Fizz Prague v pražských Holešovicích. Speciální komentovanou prohlídku zde bude mít v sobotu 21. května v 11 hodin architekt projektu Pavel Hnilička. Lidé budou moci nahlédnout i do historického objektu Vlašského špitálu na Malé Straně nebo prozkoumat technologické zázemí Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice, nepříliš známé technické stavby od architekta Karla Pragera. Zde se také o víkendu uskuteční výstava obrazů z umělecké sbírky Kojoon.

Před 200 lety se narodil Vojtěch Ignác Ullmann, významný český architekt považovaný za průkopníka české novorenesance. V programu jsou proto zastoupeny i některé z jeho realizací, například Vyšší dívčí škola ve Vodičkově ulici. Milovníky funkcionalismu pak potěší možnost nahlédnout do monumentální budovy Státního reformního reálného gymnázia v Dejvicích. Nově se otevře také několik objektů ve Zbraslavi a Komořanech, jako bývalá prádelna, husův sbor, zvonárna či areál Českého hydrometeorologického ústavu.

Foto: Festival Open House Praha

Organizace akce

Vstup do všech otevřených budov je zdarma, bez nutnosti předchozí registrace s jednou výjimkou (Thunovský palác). Na přípravě prohlídek se ve svém volném čase podílejí majitelé, správci či zaměstnanci z institucí a firem sídlících v otevřených budovách ve spolupráci se stovkami dobrovolníků. Do celoročního dobrovolnického programu se může přihlásit každý a zažít tak festival z jiné perspektivy. Přihlášku najdou zájemci zde. Informace k programu se zájemci mohou dozvědět také ve facebookové události Open House Praha 2022. Podívejte se na letošní videospot!

Foto: Tomáš Sysel

Doprovodný program (16.–20. května 2022)

Foto: Festival Open House Praha

Letošní novinky

  • Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
  • Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav
  • Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers
  • Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
  • Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK) ČVUT v Praze
  • Dům Diamant
  • EA Hotel Juliš
  • Husův sbor Vinohrady
  • Husův sbor Zbraslav
  • Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5
  • Klubový dům Autoklubu České republiky
  • Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
  • Kostel sv. Vojtěcha
  • Libeňská sokolovna
  • Palác Adria
  • Radnice městské části Praha 12
  • Švandovo divadlo na Smíchově
  • Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
  • The Fizz Prague
  • Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
  • Usedlost Cibulka
  • Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha
  • Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium
  • Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova
  • Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště (CPP) a administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)
  • Zbraslavská zvonárna – Muzeum zvonařství rodu Manoušků
Foto: Festival Open House Praha

Seznam všech budov Open House Praha 2022 (21. a 22. května 2022)

Administrativa

  • Brumlovka – Budova B
  • Brumlovka – budova Delta
  • Brumlovka – Filadelfie
  • Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
  • ČSOB Kampus – budova NHQ
  • ČSOB Kampus – budova SHQ
  • Národní kulturní památka Vyšehrad – správní budova
  • NN IT Hub
  • Obecní dům Ďáblice
  • Quadrio
  • Radnice městské části Praha 12
  • Štencův dům – sídlo byznys klubu Opero
  • Všeobecný penzijní ústav – Dům Radost

Bydlení v proměnách času

  • Dům Diamant
  • Franz by Zeitraum
  • Grabova vila
  • Kramářova vila
  • Laichterův dům
  • Trmalova vila
  • Vila Lanna
  • Winternitzova vila

Funerální architektura

  • Ďáblický hřbitov
  • Evangelický hřbitov ve Strašnicích
  • Olšanský hřbitov

Historické paláce a památky

  • Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR
  • Desfourský palác
  • Dům České zemské hasičské jednoty – Hasičský dům
  • Forum
  • Klubový dům Autoklubu České republiky
  • Libeňský zámek
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
  • Nuselská radnice
  • Palác Adria
  • Palác Ericsson
  • Palác Metro
  • Rezidence primátora hlavního města Prahy
  • Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
  • Usedlost Cibulka
  • Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha

Hotely a ubytování

  • EA Hotel Juliš
  • Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5
  • Hotel International Praha
  • Mama Shelter Prague
  • The Fizz Prague
  • Zeitraum Student Housing

Obchod

  • Palác ARA – sídlo coworkingu HubHub

Sakrální stavby

  • Husův sbor Vinohrady
  • Husův sbor Vršovice
  • Husův sbor Zbraslav
  • Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
  • Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka
  • Kostel sv. Vojtěcha
  • Nová libeňská synagoga

Speciality

  • Hasičská zbrojnice Praha Ďáblice
  • Historický parník Vyšehrad
  • Nová Krenovka
  • Výstaviště Praha
  • Zvonárna Praha-Zbraslav

Sport a péče o tělo

  • Karlínská sokolovna
  • Libeňská sokolovna
  • Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance
  • Novoměstská sokolovna – sídlo T. J. Sokol Pražský
  • Velký strahovský stadion
  • Velodrom na Třebešíně

Technické a industriální stavby

  • Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice
  • Pragovka Art District
  • Vodárenská věž Letná
  • Vodní dílo Štvanice
  • Vršovická vodárna v Michli

Umění a kultura

  • Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav
  • Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers
  • Disk, divadelní scéna DAMU
  • Divadlo Na Zábradlí
  • Komunitní centrum Vlna Ďáblice
  • Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Rádia DAB Praha
  • Palác kultury – Kongresové centrum Praha
  • Palác Metro – Divadlo Image
  • Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj
  • Šalounova vila – ateliér Akademie výtvarných umění a sídlo organizace HOST
  • Švandovo divadlo na Smíchově
  • Veletržní palác – Národní galerie Praha a Studio Hrdinů

Vzdělávání a výzkum

  • Budova České polytechniky – Fakulta strojní ČVUT v Praze
  • Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
  • Dům zemědělské osvěty
  • Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze
  • Fakulta stavební ČVUT v Praze
  • Fakultní ďáblická škola
  • Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR
  • Hvězdárna Ďáblice
  • Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby
  • Národní technická knihovna
  • Národní zemědělské muzeum
  • Sdružení projektových ateliérů / CAMP
  • Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium
  • Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
  • Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR – historická i nová budova
  • Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova
  • Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště a Administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu

Železnice

  • Masarykovo nádraží
  • Nádraží Praha-Bubny
  • Nádraží prezidenta Wilsona – Praha hlavní nádraží

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky