kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Když je podlahové vytápění a chlazení symbolem efektivity

Když je podlahové vytápění a chlazení symbolem efektivity

chata
Foto: Rehau
Nic nemůže lépe prověřit energetické nároky domu než horské prostředí, kde navíc po většinu dne fouká studený vítr. To jsou Krušné hory, drsný kraj, který však imponuje svou malebností. V místě, kterému se říká Větrný vrch, si podle návrhu architektů Jána Stempela a Jakuba Jana Tesaře postavili svůj dům manželé Štěpánovi.

Dům byl navržen tak, aby připomínal v pohraničí kdysi používanou technologii stavby s dřevěnou fasádou natřenou volskou krví. To samozřejmě v dnešních podmínkách nebylo možné. Půdorys domu je tedy obdélníkový, střecha sedlová. Nosné zdivo je zvnějšku opatřeno provětrávanou fasádou s obkladem ze speciálně vypalovaného dřeva. Podobnost s historickými reáliemi je až neuvěřitelně věrná. Moderní objekt byl postaven v pasivním standardu, přičemž jihozápadní stranu zdobí velkoformátové zasklení s atraktivní lodžií, kterou je možné velmi snadno uzavřít a získat tak příjemné závětří, aniž by byl majitel ošizen o nejhezčí pohled do okolní přírody. Představy o způsobu vytápění a vlastně i chlazení, neboť v letních dnech jsou tepelné zisky ze slunečního osvitu jihozápadní strany relativně velké, byly od začátku naprosto jednoznačné. Vedle vyvážené energetické bilance byl kladen důraz na uživatelský komfort.  

chata
Foto: Rehau

Podlahu v přízemí vytápí systém celoplošného vytápění a chlazení REHAU Varionova bez izolační desky. Topné médium proudí v potrubí RAUTHERM S průměru 17 x 2 mm, které je zalité anhydritovou zálivkou. Ve skladbě podlahy je zespodu 210 mm silná vrstva šedého polystyrenu s vylepšenými tepelněizolačními vlastnostmi. Finální nášlapnou vrstvou je celoplošně lepené Marmoleum. V prvním patře byl zvolen odlišný systém REHAU. Jedná se o suchou pokládku podlahového vytápění, kterou pokrývá dvojitá cementovláknitá deska tloušťky 25 mm. Za zdroj tepla i chladu zvolil majitel tepelné čerpadlo země-voda od firmy Nibe, které ohřívá TUV a pasivně chladí dům ze dvou vrtů hloubky 80 metrů. Pro zajímavost teplota vody v letních měsících se pohybuje mezi 13 až 14 °C. Tepelné čerpadlo současně celoročně chladí vinný humidor s vodním fan-coilem s primární kapalinou, kterou tepelné čerpadlo vychladí a posílá zpět do vrtů (teplota je 12 °C). Regulace teploty v interiéru je ekvitermní, to znamená v závislosti na okolní teplotě. Dům je dále vybaven větracím systémem s rekuperační jednotkou, která zejména v zimním období zajistí v interiéru permanentně čerstvý vzduch. Ke komfortu uživatelů domu významně přispěl univerzální systém řízení Loxone, který kromě případné korekce teplot v interiéru umí stínit, ovládá zavlažování, saunu, audio, větrání atd. Vše je ovládáno pomocí chytré aplikace.

chata
Foto: Rehau

Ukázalo se, že celoplošné podlahové vytápění je i v tak náročných klimatických podmínkách velice komfortní a hlavně ekonomické. K dobru patří i to, že nikde v domě nenarušuje prostor, protože všechna technologie je schovaná v podlaze nebo v technické místnosti. Podlaha je sice v létě chladnější než běžný standard, ale rodině včetně psa to nikterak nevadí. Protože velké prosklení jihozápadní strany domu přináší v létě významné tepelné zisky, regulace s touto skutečností počítá, přičemž režim vytápění se zastavuje při překročení zvolené vnitřní teploty, aby nastalo tzv. „solární vytápění“. Energetická spotřeba domu je 11 MWh. Pro případ „nouze“, která nenastala ani při venkovní teplotě minus 19 °C, je k dispozici horkovzdušný krb, jenž rodina využívá spíše k vytvoření domácí pohody uprostřed zimy. Pro případ skutečné nouze mají majitelé připraven záložní zdroj elektrické energie – benzínovou centrálu.

Projekt technického řešení domu navrhla firma TERMO, spol. s r. o., k naprosté spokojenosti všech jeho uživatelů. O systémech podlahového vytápění a chlazení můžete načerpat informace také na www.kvalitnipodlahovka.cz nebo přímo na www.rehau.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky