kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Hloubětín obohatí LAPPI, bytový areál s duší severu

Hloubětín obohatí LAPPI, bytový areál s duší severu

Zdroj/foto: Se souhlasem společnosti LOXIA
Praha 9 bude mít nový přírůstek. Polyfunkční projekt LAPPI, ve finštině znamenající Laponsko, naváže na téměř dokončenou čtvrť SUOMI Hloubětín. Téměř 900 lidí nalezne nový domov ve třech bytových domech a vyroste zde i čtvrtý, čistě komerční. Zahájení stavebních prací je naplánováno na letošní rok a celý projekt by měl být dle aktuálního předpokladu dokončen v roce 2024.

Na plochu přes 17 000 m2 naprojektovali architekti ze studia LOXIA pro finskou společnost YIT Stavo celkem čtyři domy s více než 280 byty doplněnými o komerční jednotky v parteru. Laponskou inspiraci v sobě nese jak celý projekt, tak i jednotlivé domy, které jsou pojmenované po obcích v Laponsku – Kemi, Tornio, Ranua a Osto. Bytové domy Kemi a Tornio mají v parteru prostory pro občanskou vybavenost, zato objekt Ranua plní čistě úlohu bydlení. „Dominantou bytové části je dům Tornio, zasazený do zelené plochy s dětským hřištěm. Výhledy z bytů okolních domů jsme pak záměrně natočili do tohoto zeleného centra,“ popisuje Ing. arch. Jana Mastíková ze studia LOXIA svůj záměr. Nízkou stavbu pod názvem Osto připravili architekti plně pro komerční využití, takových ploch najdeme v celém projektu na 2700 m2. V budoucnu zde mohou najít zázemí menší provozovny a prodejny, banky i supermarket, a projekt tak dostojí rukopisu studia LOXIA, které ve svých ateliérech netvoří jen bytové domy, ale také celé městské čtvrti s kvalitním veřejným prostorem.

Zdroj/foto: Se souhlasem společnosti LOXIA

Odpovědné hospodaření s dešťovou vodou

Plochy bezprostředně před bytovými domy budou užívány jako společná zeleň i jako předzahrádky náležící bytovým jednotkám. V areálu se kromě tradičních technologií uplatňuje i systém zadržování dešťových vod v krajině s minimálním dopadem na životní prostředí, takzvaný Low Impact Development (LID). Za tímto účelem zde bude vybudována celá řada prvků, například retenční nádrže, vsakovací prolehy a žlaby s přepady.

„Stejné řešení bylo použito i v sousedním projektu SUOMI, které se probojovalo mezi finalisty Adapterra Awards 2020, což je soutěž o nejlepší nápad, jak věcně připravit česká města a krajinu na projevy přirozených výkyvů klimatu.Takto získaná voda se pak bude využívat na zalévání zeleně v areálu,“ popisuje Ing. Petr Altmann, area project manager a výrobní ředitel ze společnosti YIT Stavo, která je investorem projektu LAPPI.

Zdroj/foto: Se souhlasem společnosti LOXIA

Lokalita

Území je definováno Kolbenovou ulicí, tramvajovou tratí vedoucí do Depa Hloubětín a nově vzniklou ulicí „Granitova“, která vznikla již v předchozím areálu SUOMI HLOUBĚTÍN. Dopravní obslužnost budov zajistí komunikace Laponská, kterou se dá vjet přes LAPPI do SUOMI. Budoucí obyvatelé budou mít blízko na autobusovou i tramvajovou zastávku a nedaleko je i stanice metra Kolbenova. Výhodou lokality je i snadná automobilová doprava do centra i na Pražský okruh. Parkování bude řešeno podzemními garážemi, ale bude možné zaparkovat i na úrovni parteru.

Nové centrum rozvíjejícího se Hloubětína

Architekti orientovali soubor domů na jih směrem k říčce Rokytce a k parku s rybníkem Zahrádky. Díky tomu LAPPI zapadá jako dílek do velké skládačky a podílí se na oživení donedávna pusté industriální lokality. Údolí je v rámci vrcholící výstavby areálu SUOMIrekultivováno a naváže na populární pěší stezku a cyklostezku vedoucí okolo Rokytky. „Výhodou plánování většího území je, že můžeme jednotlivé prvky vhodně nakombinovat a pospojovat do funkčního celku. Naše práce tedy není jen projektování domů, ale vyžaduje širší urbanistický pohled. Tvoříme ve městě vlastně úplně novou čtvrť. Vedle bytových domů zde vznikne také základní a mateřská škola, obchody, veřejný prostor a tolik potřebná zeleň,“ popisuje architektka Jana Mastíková a dodává „celé to musí dávat smysl, zapadat do sebe, ale zároveň se území nesmí uzavřít. Západní část bývalého brownfieldu má totiž potenciál dalšího rozvoje a rozšíření rezidenční čtvrti.“

Zdroj/foto: Se souhlasem společnosti LOXIA

Autor: Filip Turecký

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky