kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Elektřina topí šetrně

Elektřina topí šetrně

topení
Foto: Fenix Group
Moderní nízkoenergetické domy potřebují specifické zdroje tepla, které místnosti vytopí rychle a dokážou také pružně reagovat na ostatní zdroje tepla. Řešením mohou být třeba elektrické systémy, které lze efektivně kombinovat například s topením v krbových kamnech.

Česko zimu přežilo. Scénáře z loňského léta a podzimu, které hrozily omezováním dodávek plynu a explozí účtů za energii, se nenaplnily. Částečně díky teplé zimě, částečně díky úsporám v domácnostech a ve firmách. Stabilizovaly se také ceny energie. Elektřina se z loňských maxim vysoko nad 400 eur za megawatthodinu stabilizovala na hladině kolem 140 eur.

Přesto úspory energií, a tím i nákladů především na vytápění, zůstávají aktuálním tématem. Právě přes léto je třeba vyřešit případné úpravy topných soustav nebo přechod na úplně nový způsob topení. Jednou z úsporných variant je vytápění elektřinou. Trendem jsou například sálavé zdroje. Díky vysoké účinnosti a možnosti rychlé a pružné regulace je průměrná spotřeba energie na vytápění elektrickým topením zhruba poloviční proti průměrné spotřebě českých domácností.

Sálavý panel Ecosun
Foto: Fenix Group

Vyšší komfort díky sálání

Topné systémy pracují se dvěma základními způsoby vytápění. Ohřev prouděním je založený na tepelné výměně mezi teplejším médiem a okolním vzduchem. Sálání uvolňuje tepelnou energii ve formě elektromagnetického záření. Lidský organismus ho vnímá přirozeně a plnohodnotně. Sálavé zdroje neohřívají přímo okolní vzduch, ale ostatní plochy. Od nich se pak zahřívá vzduch v místnosti. Výhodou těchto zdrojů je, že vnitřní vzduch stačí ohřívat na teplotu o 2 až 4 stupně Celsia nižší než v případě systémů, které pracují s ohřevem prouděním. Sálavé zdroje navíc nezpůsobují proudění vzduchu v místnosti, takže eliminují například víření prachu.

topení
Foto: Fenix Group

Ve prospěch elektrického vytápění ve srovnání s teplovodními systémy hovoří nižší provozní náklady. Snadná a levná je také jeho instalace. U současných energeticky úsporných staveb vstupuje do hry i faktor tepelné setrvačnosti. „Dlouhodobé zkušenosti z provozu ukazují, že z hlediska rychlosti reakce na změny venkovní teploty a nahodilé tepelné zisky, například ze slunečního svitu, přítomnosti více lidí v místnosti, které jsou u úsporných domů velmi zřetelné, je elektrické vytápění velmi rychlé a tím i šetrné z pohledu spotřeby energie,“ vysvětluje Cyril Svozil, zakladatel a majitel společnosti Fenix Group, největšího evropského výrobce elektrických sálavých topných systémů. Do jeho portfolia patří nízkoteplotní a vysokoteplotní sálavé panely Ecosun, podlahové a stropní topné folie Ecofilm a podlahové topné kabely a rohože Ecofloor.

Rozšířené teplovodní systémy, u nichž je zdrojem tepla plynový kotel, tepelné čerpadlo nebo elektrokotel, tuto flexibilitu a přesnost dodávek malého množství potřebného tepla do různých prostor objektu nejsou schopny zajistit. Snaha o jejich dokonalejší regulaci přitom vyvolává neúměrné náklady.

topení
Foto: Fenix Group

Novostavba jen s kombinací zdrojů

Zatímco u stávajících domů je instalace elektrických topných systémů v podstatě snadná a bez problémů, pozor si musí dát lidé, kteří plánují stavbu nových domů. Vyhláška o energetické účinnosti budov elektřinu jako zdroj energie pro vytápění silně znevýhodňuje. Dům pouze s elektrickým topením napájeným ze sítě prakticky není možné postavit.

Cestou, jak do moderní novostavby, která potřebuje právě flexibilní snadno regulovatelné zdroje, elektrická topidla dostat, je jejich kombinace s dalšími zdroji tepla. Například je třeba na dům instalovat solární panely, ideálně v kombinaci s bateriovým uložištěm. Tuto elektrickou energii je pak možné používat pro vytápění. „Na rostoucí poptávku po bateriových stanicích pro domácnosti zareagovala i společnost Fenix Group, přičemž páteř její nabídky v oblasti baterií pro domácnosti představují výkonná domácí bateriová úložiště HES,“ uvádí Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS, která je součástí holdingu Fenix Group. K solárům je dobré přidat také krbová kamna na dřevo s rozvody ohřátého vzduchu, rekuperaci tepla při větrání nebo reverzní klimatizaci.

topení
Foto: Fenix Group

Rovnoměrná teplota v pokoji

Elektrické zdroje tepla lze umístit do podlah ve formě kabelů či topných rohoží. Ale také na stropy jako sálavé fólie. Elektrické podlahové topení zajistí na rozdíl od jiných topidel rovnoměrnou teplotu vzduchu v celé výšce pokoje.

Studie, kterou uskutečnila společnost Fenix Group ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov při ČVUT Praha, potvrdila velmi vysoké hodnoty podílu tepelného toku sáláním – a to jak v případě elektrického podlahového vytápění pomocí topných rohoží a kabelů Ecofloor nebo tenkých topných folií Ecofilm F, tak i v případě elektrického stropního vytápění stropními fóliemi Ecofilm C. V prvním případě se zářením přeneslo 77 procent tepla, ve druhém dokonce 84 procent.

Spotřeba elektrické energie v budovách vytápěných sálavými systémy je o zhruba čtyřicet procent nižší než u teplovodních systémů s tepelnými čerpadly. Důvodem je, že sálavé systémy se v budovách velmi často kombinují s kamny na dřevo či krby. Na rozdíl od teplovodních systémů také zcela automaticky reagují na jakýkoliv další tepelný zdroj v místnosti.

topení
Foto: Fenix Group

Efektivita a design

Kromě podlahových a stropních systémů lze do interiérů instalovat také sálavé panely. Ty se mohou stát i zajímavým designovým doplňkem. V případě panelů Ecosun je výběr bezrámových variant velmi široký. Volit lze podle designu, výkonu, velikosti či umístění. Mezi materiály sálavých panelů dominují kov, sklo a keramika. Lze je připevnit na stěnu na výšku či šířku, ale také je umístit přímo na strop. Panely je možné nechat potisknout libovolným vzorem, který bude zapadat do designu interiéru.

V současných úsporných domech už nehraje takovou roli výkon, klíčovými argumenty jsou design, komfort a možnost regulace. Poslední dva faktory ovlivňují i ekonomiku provozu. Čím rychlejší a přesnější regulace, tím jsou náklady nižší. Z hlediska tepelného komfortu i nákladů se sálavé vytápění jeví jako jedno z nejefektivnějších.

Autor: Jan Stuchlík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky