Lifestyle

Pánem ostrova: Jak udělat utopický sen skutečností

Pánem ostrova: Jak udělat utopický sen skutečností
30.4.2021

Koupit si ostrov není pro každého, kdo však této vizi propadne, nepřestane hledat, dokud ten správný nenajde. I když to chvíli trvá – trh s ostrovy je totiž díky jejich obrovské pestrosti obvykle výzvou.

Už samotná představa vlastního ostrova evokuje většině lidí bohatství, status, bezpečí, soukromí a svobodu. A to do té míry, že někdy jim tyto aspekty zastíní význam toho, co by u konvenčních realit zvažovali především, třeba lokaci či dojezdový čas.

Jenže právě tyto a spousta dalších parametrů rozhodují o tom, jak se kupec na svém ostrově bude cítit. Romantická představa života na tropickém ostrově totiž vezme rychle za své, jakmile člověku dojde, že dolet trvající dvanáct a více hodin mu při častějších návštěvách ukrojí výrazně víc času, než by si přál. Podobně zatěžující mu kolem rovníku může připadat kvůli vysoké vlhkosti i častá přítomnost hmyzu.

Vlastní, nebo v pronájmu?

Není divu, že hledačské úsilí provázející nalezení ideálního ostrova často graduje do obsese, která v angličtině získala dokonce vlastní název – islomania. Co vše je třeba zvážit? Podle kanadské společnosti Private Islands, která provozuje online tržiště těchto realit, je v první řadě nutné získat přístup k co největšímu počtu dostupných ostrovů. Ačkoli se totiž většina inzeruje online nebo ve specializovaném tisku, nezanedbatelné procento objevíte až díky prostředníkům a soukromým referencím.

Teprve pak může začít výběr. Při něm by zájemci měli zvážit například čas, který budou muset trávit cestováním do jejich destinace. Důležitým je i druh vlastnictví – v ostrovním byznysu narazíte na ostrov v absolutním vlastnictví, který je běžnou formou například v Evropě či Severní Americe, či ostrov v pronájmu, kdy si zájemce v podstatě kupuje jeho dlouhodobý pronájem od 30 do 99 let, což je typické zejména pro Asii a Jižní Pacifik. 

Velkou roli může hrát také dostupnost profesionální zdravotní péče, což by měli vzít v potaz i zdraví jedinci, natož lidé s chronickým onemocněním například srdce, kteří by se na ostrově vzdáleném stovky kilometrů od civilizace dočkali rychlé pomoci jen stěží. Absolutní pozornost by pak kupci měli věnovat místním pravidlům a zákonům ohledně rozvoje a výstavby, notabene pokud se na ostrov vztahují omezení kvůli jeho environmentálnímu významu. 

Nevšední investice

Co se týče ceny, ta se u ostrovů kvůli obecnému nedostatku srovnatelných realit na daném místě stanovuje nesnadno. Často pak zájemci nezbývá než zeptat se sám sebe, jakou cenu má ostrov právě pro něj. Pokud však plánuje ostrov pronajímat či na něm vybudovat malý rezort, může se časem dočkat vrácení aspoň části jeho hodnoty. V tomto případě je pak třeba ověřit, zda místní zákony umožňují krátkodobé pronájmy.

To, stejně jako další možnosti ostrova, určuje i samotná lokace. Například Severní Amerika je prodejům ostrovů doslova zaslíbená a transakce tohoto typu, stejně jako pravidla vlastnictví či developmentu, jsou tam poměrně benevolentní. Ostrovy sahající od osamělých míst v aljašské divočině přes slunečné souostroví Florida Keys až po nádhernou přírodu Kanady se dají pořídit od 250 tisíc do 10 milionů amerických dolarů. Přísnější pravidla panují na ostrůvcích kolem Austrálie nedaleko Velkého bariérového útesu, jenž je pod přísným dohledem ekologů.

Hrad jako bonus

Jednoduché je naopak pořízení ostrova v Evropě, která má pověst jednoho z prémiových míst pro tento druh realit, ať už kvůli kulturnímu bohatství, či převažující formě absolutního vlastnictví.

Žádané jsou ostrovy zejména v Řecku, kde se nabízejí od 1,7 milionu do 21 milionů eur. Bez zajímavosti nejsou ani ostrůvky kolem britského pobřeží, z nichž některé lze koupit i s hradem či jinými místy historického významu. Typicky jsou k mání od 3,4 milionu eur. Ještě levněji, za méně než 850 tisíc eur, lze pořídit ostrůvek kolem pobřeží Irska či Finska. A kdo spíš než přírodu ocení romantické pevnosti z dob antiky či středověku, měl by se porozhlédnout v Itálii.

Tip: Soukromý ostrov s hradem na vodní nádrži Burguillo

Ve španělské provincii Ávila se nachází vodní nádrž Burguillo, na níž leží ostrůvek o velikosti dvou hektarů posetý vinicemi, ovocnými stromy a borovým lesem. Místo, které je doslova rájem klidu, je obezděno čtyřmetrovým žulovým kamenem se třemi bránami s přístupem na pláže a na molo. Vedle mola se nachází obytný, plně vybavený hrad s vinným sklípkem, terasou, dvěma koupelnami a třemi ložnicemi. Před verandou je promenáda s kamenným grilem pro příjemně strávené večery. Obytný prostor je až pro deset osob. Ostrov se aktuálně nabízí za 3 miliony eur.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.