Troja

O lokalitě

Zahradní a vilová čtvrť Troja, která leží na pravém břehu Vltavy v severní části města byla kdysi samostatnou obcí. Od roku 1949 je tato klidná čtvrť s téměř venkovským výletním charakterem součástí hlavního města. Oblast má velmi odlišné části. Zatímco v dolní vilové části se nachází Trojský zámek, ZOO Praha a Pražská botanická zahrada, do horní části Troji zasahuje i jižní část sídliště Bohnice.

Troja má velmi bohatou historii. Území bylo osídlené odedávna. V místech usedlosti Kazanka bylo objeveno sídliště z mladší doby kamenné, odtud dále na východ bylo odkryto větší knovízské sídliště, v oblasti usedlosti Černohouska byly objeveny popelnice a v Podhoří haštalské kultury. Už ve středověku zde byly vysazovány rozsáhlé vinice, jejichž tradice přežila dodnes.

V současnosti je Troja oblíbeným výletním místem všech Pražanů. Nabízí řadu kulturních, vzdělávacích i sportovních aktivit. Rodiny s dětmi míří do zoologické a botanické zahrady, milovníci kultury zase na pravidelné výstavy do Trojského zámku, působivé barokní dominanty. Příznivci sportu zde zase projíždějí na velmi frekventované cyklostezce na kolech či kolečkových bruslích a vodáci zde mohou využít umělý kanál.

Troja je idylickou víkendovou destinací, která v létě ožívá mnoha aktivitami, včetně nejrůznějších gurmánských festivalů a ochutnávek z místních vinic, kterým dominuje už z dálky kaple svaté Kláry.

Rezidentům nabízí čtvrť pohodový a nerušený život v bezprostřední blízkosti řeky i okolní přírody. Dopravně je čtvrť lehce odříznutá od zbytku města, ale tramvajové spojení je zde z Holešovic velmi dobré. Vilová zástavba nabízí bydlení v rodinných vilách či menších bytových domech. Unikátní architektonické objekty jako funkcionalistické vily ze třicátých let nebo domy od renomovaných architektů Emila Přikryla či Evy Jiřičné, zde doplňují prvorepublikové vilky i menší současné developerské projekty.

Se svou polohou, přístupem k přírodě i výstavními obytnými domy patří pražská Troja k nejluxusnějším lokalitám pro bydlení v hlavním městě.

 

 

Kompletní popisek

Zajímavá místa

Restaurace a bary

 • Restaurace Salabka

  Restaurace Salabka

  Historie a současnost. Nejstarší zmínky o viniční usedlosti nalezené v listinách archivu svatojiřského kláštera, se datují k letem 1224-1233. V 16. století usedlost získává první z pánů Salabů, Jakub, ve století 18. pak Jan Kašpar. Již za jejich života byl zde vybudován zájezdní hostinec, vinný sklep a vinice které byly, dle zápisů nalezených při poslední rekonstrukci, osázeny burgundskými odrůdami révy vinné. Prvá moderní rekonstrukce viniční usedlosti Salabka byla uskutečněná v padesátých letech 20. století. Během ní objeven historický sklep, který dnes využíváme pro uskladnění a degustace vína z vlastní produkce a taky dokument s evidenci pěstovaných odrůd.

  Adresa

  K Bohnicím 849/2a
  171 00 Praha-Praha-Troja
  Česko

  Lokalita Troja - Restaurace Salabka

  Web

  https://www.salabka.cz/

  Skrýt detail
Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.