kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Brněnský Dornych: Nová městská čtvrť respektující okolní prostředí

Brněnský Dornych: Nová městská čtvrť respektující okolní prostředí

Dornych
Foto: Crestyl
Nový projekt Dornych, za kterým stojí developer Crestyl, v následujících letech nahradí stávající staré obchodní centrum v sousedství brněnského hlavního nádraží. Nabídne moderní architekturu respektující ráz města, velké množství zeleně a pohodlné prostředí pro bydlení, pracovní i volný čas.

Crestyl se během několikaleté přípravy multifunkčního projektu Dornych snažil při jeho návrhu naplnit dnes často skloňovanou zkratku ESG – tedy environmentální a společenskou odpovědnost a udržitelnost spolu s transparentním řízením. Dornych tak klade velký důraz na životní prostředí, je citlivý k nejbližšímu okolí a vychází vstříc potřebám a očekáváním místních obyvatel i návštěvníků. „Chceme zde vytvořit stále živý a volně přístupný veřejný prostor se všemi funkcemi, které k tomu patří. Proto zde kromě stávajícího využití pro obchody, služby a kanceláře doplňujeme i nájemní bydlení,“ říká Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl.

Současný chátrající obrovský objekt tak nahradí částečně zastřešený volně přístupný veřejný prostor o celkové ploše 25 tisíc m2, kolem kterého bude pět menších budov, který propojí historické centrum města s plánovanou Jižní čtvrtí. Spodní podlaží nových staveb budou vyhrazena pro obchody, služby a restaurace, vyšší patra nabídnou nájemní bydlení a kanceláře – konkrétně zde bude 216 bytů, 26 tisíc m2 kancelářských a 27 tisíc m2 retailových ploch. S parkováním se počítá v podzemních garážích. Celý projekt bude samozřejmě napojený na uliční síť a podchod pod nádražím, v budoucnu po přesunu hlavního nádraží také na systém městských parků na místě dnešního kolejiště. „Vše jsme samozřejmě připravovali v úzkém kontaktu s Kanceláří architekta města Brna i samotným městem, aby projekt odpovídal potřebám města a dalšímu plánovanému rozvoji jeho celé jižní oblasti. Chceme, aby nový Dornych město skutečně obohatil,“ ujišťuje Jaromír Krb z Crestylu.

Dornych
Foto: Crestyl

Vše je projektováno v souladu s nejvyšším stupněm prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design). Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí. Samozřejmostí tak budou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování. A protože projekt Dornych nevzniká na zelené louce, ale na místě někdejší zástavby, budou v souladu s pravidly cirkulární ekonomiky některé z materiálů ze stávajících budov, které splňují podmínky pro opakované použití, součástí i nových staveb.

Díky své architektonické koncepci se projektu podaří snížit spotřebu energií až o čtyřicet procent ve srovnání s podobnými multifunkčními objekty. Nejedná se totiž o uzavřené obchodní centrum, které je třeba buď vytápět, nebo chladit, ale o kompaktní otevřený prostor – klasickou high street, kde návštěvníci najdou ty nejlepší značky i restaurace. Nižší uhlíková stopa samozřejmě přináší úsporu nákladů na energie pro nájemce projektu. Prostor navíc výrazně osvěží zeleň stromů, rozsáhlých travnatých ploch a zelených střech doplněná o vodní prvky.

Na celkové koncepci a architektonickém řešení se podílí zahraniční i lokální architekti. Hlavním architektem je mezinárodní plánovací a architektonické studio MTDI vedené Markem Tryzybowiczem, který se projektu osobně věnuje a má letité zkušenosti s realizacemi významných staveb po celém světě. Nejbližší projekt, za kterým stojí, je bratislavské multifunkční centrum Eurovea s kancelářemi, obchody, byty, restauracemi, parkem a promenádou na nábřeží Dunaje, které propojuje řeku s centrem města. Na projektu Dornych se také podílí i významný lokální partner, kterým je brněnské studio Arch.Design. To za více než dvacet let své existence realizovalo projekty po celé republice a posbíralo řadu ocenění za architekturu.

Pro co nejlepší návrh celého projektu Dornych byla využita i virtuální realita. „V součinnosti se společností Crestyl jsme převedli celý komplex do virtuální reality. V naší pražské hale si tak projekt mohli projít a zvalidovat architekti i investor. Díky věrnému VR modelu bylo možné odladit některé nejasnosti v připravovaném konceptu a lépe vyhodnotit změny v modelu,“ říká Lenka Krišáková ze společnosti Virtuplex, která virtuální model celého projektu připravovala.

Dornych
Foto: Crestyl

Projekt Dornych již získal územní rozhodnutí. Stavební povolení se očekává v první polovině příštího roku, kdy by mělo dojít i k uzavření stávajících obchodů a demolici staré budovy. Během dalších tří let by mělo dojít k dokončení. Skutečnost, že nový brněnský projekt Dornych nabídne 25 tisíc m2 volně přístupného veřejného prostoru, a navíc kombinaci bydlení, kanceláří a retailu, není u aktivit Crestylu překvapením.

„Veřejnému prostoru obrovsky pomáhá skloubení bydlení, práce a obchodu v jedné lokalitě, protože ta funguje následně jako jeden homogenní celek – oblast žije po celý den, nejedná se o vyprázdněné místo během dne nebo večera. Obchody mají vyšší tržby, obyvatelé lepší infastrukturu, lidé z kanceláří živé, nesterilní místo k práci. A spojení více funkcí umožní investice do veřejného prostoru v takové výši a kvalitě, která jinak není ekonomicky možná,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Crestyl Viktor Peška.

Příkladem z pera Crestylu může být nejen nedávno dokončený pražský projekt DOCK, umístěný na rozhraní Libně a Karlína kolem dvou slepých ramen Vltavy, ale i lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu. Na místě unikátního brownfieldu zde Crestyl buduje nový projekt, který takovéto symbiózy plně využívá. I proto zde Crestyl mohl pečlivě řešit koncepci celé čtvrti a ke spolupráci si pozval světově nejžádanějšího krajinářského architekta Michela Desvignea.

Autor: Petra Vorelová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky