kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Anketa: Jak ovlivní developerské projekty válka na Ukrajině, růst úrokových sazeb či zdražováním stavebních materiálů?

Anketa: Jak ovlivní developerské projekty válka na Ukrajině, růst úrokových sazeb či zdražováním stavebních materiálů?

stavba
Foto: Unsplash
Jak může ovlivnit developerské projekty v následujících měsících aktuální ekonomická situace spojená s válkou na Ukrajině, růstem úrokových sazeb v ČR či zdražováním stavebních materiálů? Ptali jsme se odborníků.

Josef Molnár, hlavní projektový manažer Domoplan

Josef Molnár
Foto: Domoplan

Dopady válečného konfliktu se projevují jak na úbytku pracovních sil, tak i ve zvyšování cen stavebního materiálu. Potýkají se s tím samozřejmě všechny firmy a obory, nejen stavebnictví. Aktuálně je například nedostatek oceli, protože v oblasti bojů v blízkosti Charkova se nachází velké železárny, které zásobují Evropu až deseti procenty oceli. To se projevuje i na dalším zdražování materiálu a ceny se rychle mění. Z obecného hlediska je ze strany kupujících nákup nemovitostí logicky trochu upozaděn – vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak dlouho bude konflikt trvat a jaké bude mít dopady. Lidé momentálně spíše více přemýšlí nad tím, u které banky mají své finance, kam je mají přesunout a vložit. Prodej nemovitostí se tak nyní řeší o něco méně.

Dalibor Lamka, předseda představenstva Trikaya

Dalibor Lamka
Foto: Trikaya

Válka na Ukrajině a nestabilní mezinárodní situace pochopitelně ovlivňují i svět developmentu. Prudký nárůst cen stavebních materiálů a problémy stavebních firem s dodržením dohodnutých harmonogramů mohou oddálit naše rozhodnutí zahájit konkrétní stavbu. Nárůst inflace a úrokových sazeb u hypoték ještě více ztěžuje dostupnost bydlení zájemcům o koupi bytu a žene rovněž vzhůru nájemné u kancelářských prostor. Na druhou stranu cítíme stále silnou poptávku po novém bydlení v dobrých lokalitách a v energeticky úsporných stavbách. V případě brněnské čtvrti Pod Hády nebo projektu v Blansku žádný propad poptávek neevidujeme. Jako v každé krizi budeme hledat inovativní řešení, která budou odpovídat aktuálním výzvám a problémům.

Marcel Soural, předseda představenstva Trigema

Marcel Soural
Foto: Trigema

Okamžitý efekt situace na Ukrajině se dostavil ve zvýšení cen plynu a ropy, což dominovým efektem vedlo ke zdražení dopravy a některých materiálů. Někteří developeři, včetně investiční skupiny Trigema, tak již v tuto chvíli připravují technická řešení produktu tak, aby eliminovali potenciální rizika spojená s nedostatkem či vysokou cenou plynu a materiálů. Situace s potenciální hrozbou nedostatku pracovníků ve stavebnictví povede zřejmě ke snahám popohnat důraz přechodu k větší automatizaci a robotizaci v českém stavebnictví, ovšem k tomuto stavu vede dlouhá cesta. Realitní trh v Česku budou více než situace na Ukrajině formovat zejména vysoké úrokové sazby hypoték, vysoké sazby za energie a stále velmi nevyrovnaná poptávka a nabídka a tím vším daná vysoká nedostupnost vlastnického bydlení. To všechno povede k rostoucí vlně zájmu o nájemní bydlení.

Peter Vavrica, výkonný ředitel a partner Archikód

Peter Vavrica
Foto: Archikód

Po pandemické situaci s jejími důsledky v současnosti výrazně ovlivňují ekonomickou situaci a tím i developerské projekty aktuální ekonomické a jiné sankce. Projevují se výrazně negativně v Evropě, a zejména v její východní části, v Česku i na Slovensku. Dodavatelé mají reálný problém garantovat ceny a termíny realizace staveb, nechtějí se zavazovat, ceny rostou, termíny se prodlužují, a to vše se promítá do zdražování nemovitostí. Zvláště když naše stavební povolovací procesy jsou komplikované a zdlouhavé. V krátkodobém horizontu se tento trend bude ještě prohlubovat, takže nelze počítat s tím, že by se mohla zejména dostupnost bydlení zlepšovat.

Autor: Petra Vorelová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky