kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Očima developera Tomáše Vavříka: Energetická bezpečnost je nezbytnou součástí moderního bydlení

Očima developera Tomáše Vavříka: Energetická bezpečnost je nezbytnou součástí moderního bydlení

Tomáš Vavřík
Foto: Domoplan
Standardy bydlení se posouvají. Už nestačí postavit funkční budovu s byty. Stále větší poptávka je po prémiových službách a také energetické soběstačnosti — zvláště v současné napjaté době.

Až do předloňského roku byl způsob zásobování energií pouze jedním z řady kritérií, podle nichž si zájemci o vlastní bydlení vybírali nové místo k životu. Větší váhu v rozhodování hrálo, jak blízko centru města se rezidence nachází, které služby jsou v sousedství, otázka dopravní infrastruktury nebo co vše bude součástí rezidenčního areálu.

Divoký vývoj na trhu s energiemi ale obrátil celou situaci vzhůru nohama. Každého dnes zajímá, na kolik ho vyjde jedna kilowatthodina elektřiny nebo kolik stojí gigajoule tepla. Jaké obnovitelné zdroje energie developer na rezidenčních domech zajistí či jaká bude celková návratnost.

Překážky? Spíše nové výzvy

Pro celé naše odvětví je značně pozitivní zprávou, že lidé sami vyžadují kvalitní bydlení. Developerům to přináší další možnosti inovativních postupů, jak zajistit co největší energetickou soběstačnost. A to nejen v podobě solárních panelů na střechách rezidencí či podpoře elektromobility, ale také v budování vlastních distribučních sítí nebo energetickém smart managementu domácnosti.

Výhodu dnes mají ti, kdo se touto cestou zajištění soběstačnosti vydali už před nějakou dobou. Svým způsobem si v dnešní době vytváříme půdu k tomu, co bude v další dekádě nutností. V rámci strategických plánů Evropské unie a prováděcího legislativního balíčku Fit for 55, který cílí na snížení uhlíkové stopy o 55 procent v porovnání s rokem 1990, totiž budou od roku 2030 muset všechny budovy přispívat ke snižování emisí. A to jak nově budované, tak i stávající.

Odpovědný udržitelný přístup by proto měl začínat už od samotných základů. Například tím, že budeme více využívat recyklované stavební materiály, které nijak neubírají na kvalitě ať už se to týká interiérových doplňků, nebo i samotných podkladů budov, stěn a stropů. Využívání brownfieldů umožňuje stavět rovnou z původních a zachovalých částí původních staveb. Svou roli sehrává také výběr dodavatelů materiálů blízko od realizovaných staveb.A další kapitolu představuje zodpovědnější nakládání se stavebními odpady, zvláště těmi kontaminovanými.

Moderní technologie i přírodní prvky

Aby energeticko-úsporný přístup efektivně a kompletně doplňoval podmínky k lepšímu životu, je neméně důležité věnovat pozornost i bezprostřednímu okolí domova. Co z toho, že je rezidenční budova moderní a účelná, když svým rezidentům nenabízí zelený park, komunitní zahradu, zelené střechy, vysázené dřeviny či vodní prvky. Ty zásadně přispívají nejen z praktického hlediska k zadržování a zpětnému využití vody, ale hlavně zpříjemňují mikroklima a ochlazují okolí.

Lidé totiž chtějí žít v příjemném a zdravém prostředí, které jim usnadní život. A to je krok správným směrem.

Autor: Tomáš Vavřík, zakladatel a majitel developerské společnosti Domoplan

Tomáš Vavřík

S podnikáním začínal v cestovním ruchu. Před dvanácti lety založil developerskou společnost Domoplan, která postupně své aktivity rozšířila z Brna do středních Čech. V roce 2017 začal systematicky rozvíjet výstavbu aparthotelů na českých horách, v Chorvatsku a Srbsku. Domoplan následně zahrnul do své skupiny FIPOX, do níž patří i firmy z oblasti stavebnictví, energetiky či finančních služeb.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky