kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky
pokročilé vyhledávání

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
našli jsme 0 Výsledek

Estate.cz » Rozhovory » Rozhovor: U Garden Lofts jsme z vysokých standardů neslevili

Rozhovor: U Garden Lofts jsme z vysokých standardů neslevili

Georgi Kiknavelidze
Foto: Radek Fojtík
Současný turbulentní vývoj na trhu značně komplikuje výstavbu nových bytů. Ředitel developerské společnosti Pechlátova 50 development Georgi Kiknavelidze to demonstruje na rezidenci Garden Lofts: „Často si dělám legraci, že na tomto projektu už nám chybí zažít jen pád meteoritu.“ Ten se podle něj svou koncepcí výrazně odlišuje od ostatních projektů. S výstavbou i prodejem je firma téměř ve finále. Byznys ale hodlá rozšířit ještě o prodej unikátní omítky.

Mezi vaše aktuální projekty patří rezidenční projekt Garden Lofts v industriálním stylu, v němž roste celkem 22 bytů o dispozicích od 1+kk po 5+kk. Promítla se do jeho realizace aktuální složitá situace na trhu?

Ano, dramaticky se nás to dotklo, asi jako všech ostatních. Často si dělám legraci, že na tomto projektu už nám chybí zažít jen pád meteoritu. Časová osa výstavby se přesně shoduje s nedávnými negativními událostmi, začali jsme například v nejhorší fázi pandemie covidu. Následovala a stále, byť v menší míře, trvá krize stavebních materiálů. Jejich ceny šly někdy až o stovky procent nahoru, což samozřejmě překopalo celou ekonomiku projektu. Z toho všeho jsme plynule přešli do energetické krize, která s sebou nese drastickou inflaci a násobně vyšší úrokové sazby. Tím se nám jednak zdražily peníze, za které stavíme, a jednak ubylo klientů, kteří by nákup bytu financovali hypotékou. Pochopitelně je zde ještě invaze Ruska na Ukrajinu, kterou vnímám zdaleka jako nejtragičtější z výše popsaného.

Zvažovali jste tedy, že byste přistoupili k úspornějšímu řešení projektu?

Samozřejmě jsme na začátku stavby stáli před otázkou, jak dál pokračovat. Tedyjestli máme slevit z vysokých standardů, pozastavit stavbu, či změnit celou koncepci. S naším partnerem jsme se ale jednoznačně shodli, že musíme zachovat nastavený kurz. A udělali jsme dobře. Garden Lofts se výrazně odlišuje od toho, co je aktuálně na trhu. Většina projektů mi připadá jeden jako druhý, jako kdyby byly stavěny podle šablony.

Čím je projekt Garden Lofts výjimečný?

Především svým unikátním industriálním duchem, vlastní zahradou, systémem chytrého řízení domácnosti od společnosti Loxone či kvalitou vybraných materiálů. Garden Lofts má daleko k tradičnímu a nudnému pojetí slova luxus, toto slovo nemám vůbec rád. Zeptáte-li se mě, zda je Garden Lofts luxusní projekt – řeknu ano, ale jinak, než byste čekali.

V jaké fázi se projekt nachází?

Aktuálně je dům hotový a probíhají práce na fasádě a v interiérech. Zatím se zdá, že nabereme menší zpoždění v řádu dvou až tří měsíců, a to kvůli zahradě ve svahu, která se bude dodělávat až na závěr kvůli složitému přístupu.

Jste poměrně malá rodinná firma. S jakými dodavateli jste do projektu šli?

Toto je naprosto klíčová věc, umět se obklopit silnými a schopnými dodavateli a špičkovým projektovým týmem. Možná i díky tomu jsme u Garden Lofts překonali všechny výše zmíněné otřesy na trhu, aniž by se to na projektu jakkoliv podepsalo. Generální dodavatel stavby, společnost Swietelsky, k projektu přistupuje s mimořádnou péčí a společně pečlivě zvažujeme každý detail.

Našly si byty v Garden Lofts rychle nové majitele?

Prodej nám zajištuje realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties a opět musím říct, že to byla ideální volba. Většina bytů byla obratem prodána. Překvapením pro mě bylo, že větší zájem byl o prostornější a dražší byty, které zmizely jako první. Aktuálně tak máme prodány dvě třetiny jednotek. Samozřejmě nyní zájem lehce opadl v souvislosti s vysokými sazbami úroků u hypoték, nicméně jsem přesvědčen, že než bude projekt hotový, tak všechny byty budou mít nové majitele.

Máte v plánu stavět další projekty?

Obecně je development v Praze čím dál tím těžší, obzvláště pro malé subjekty, jako jsme my. Projektů, které je možné realizovat, je stále méně a vstupní ceny pozemků i samotné výstavby jsou tak vysoko, že je složité najít jakoukoliv ekonomickou efektivitu. Aktuálně máme ještě nějaké projekty v přípravě, ale pomalu se přeorientováváme na jinou činnost, byť také z oboru stavebnictví.

Jakou?

Před dvěma lety jsme koupili v Gruzii továrnu na výrobu omítky. Nejedná se ale o obyčejnou omítku, obsahuje totiž vysoké procento perlitu, což je materiál vulkanického původu. Díky tomu má neuvěřitelné vlastnosti.

Co všechno je s ní možné dělat a které materiály může nahradit?

Například vůbec nehoří. Je s ní tedy možné nahrazovat různé protipožární konstrukce. Má také dobré termoizolační parametry, přitom zároveň dýchá, ale vodu nepropustí. Dá se použít i místo sanační omítky. Má skvělé akustické vlastnosti, a může tak nahradit předstěny ze sádrokartonu. K dalším kladům patří dobré adhezní parametry, kdy jsme s ní v rámci zkoušek dokonce dokázali omítnout i hladké sklo a omítka perfektně držela. Navíc je naprosto ekologická, a i cena pro konečného spotřebitele je velmi přijatelná a srovnatelná s běžnou omítkou.

Kam už tuto omítku prodáváte?

Aktuálně prodáváme do pobaltských států, nicméně intenzivně pracujeme na tom, abychom tento materiál co nejdříve nabídli i na zdejším trhu. Všechny potřebné certifikáty již máme, takže věřím, že se nám to během roku 2023 podaří.

Georgi Kiknavelidze (41)

Stavebnictví a developmentu se věnuje od roku 2012. Kromě firmy Pechlátova 50 development řídí i rodinnou developerskou společnost Santo, která má za sebou řadu úspěšných projektů. Aktuálně pracuje na projektech Garden Lofts a Rezidence pod Rybníčkem.

Autor: Jiří Studený

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky